Organizace IPC pokračuje s monitorováním situace ve výrobě elektroniky v souvislosti s pandemií COVID-19. Využívá k tomu i přímé telefonní rozhovory s manažery firem, které jsou členy IPC. Zde jsou zveřejněny některé závěry z poloviny dubna 2020.
Pouze 5 % dotázaných vedoucích pracovníků nevidí v současné situaci žádný, nebo malý problém, zatímco většina vyjádřila znepokojení nad možným dopadem rozšířené nákazy – 43 % se cítí velmi znepokojených, 51 % v každém případě znepokojených.
Výrobci elektroniky a jejich dodavatelé jsou hlavně znepokojeni se snižující se poptávkou (53 %). Druhým největším problémem (44 %) je nedostatek zásob, zatímco 35 % má problémy s nedostatkem pracovníků.
Velcí výrobci, kteří jsou závislí na dodávkách z jiných zemí, pociťují problém s pozastavením výroby v některých zemích, například v Mexiku či jihovýchodní Asii, nebo komplikovanou dopravou z těchto zemí přes jiné státy.
Nejenom firmy jako takové, ale i zaměstnanci firem začínají pociťovat dopady epidemie. Firmy hlásí, že 10 až 15 % pracovníků odmítá přijít do práce v obavách o své zdraví, nebo z důvodu potřebné péče o svoji rodinu. To je ostatně důvodem, proč firmy uplatňují vlastní plány a zásady, jak s nákazou bojovat přímo na pracovištích - to zahrnuje například dezinfekci, oddělená pracoviště, posun pracovní doby jednotlivých pracovišť, atd. Firmy také definují opatření, která by byla uplatněna v případě objevení nákazy na pracovišti, například okamžité uzavření prostor a jejich následná dezinfekce, zastavení práce na několik dní, atd.
Manažeři také musí často řešit požadavky svých zákazníků na odklad plateb nebo dodatečné snížení ceny
Celá zpráva zde.
mklauz@dps-az.cz