česky english Vítejte, dnes je pátek 19. duben 2024

Tři hlavní technologie, které změní průmysl výroby elektroniky

26.08. 2020 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
01.jpg

Protože se stávající situace s pandemii viru stala skutečně globální a neutuchající, množí se úvahy o budoucí podobě fungování firem a navazujících průmyslových aktivitách. Na webové stránce korporace EPTAC v USA je uvedena úvaha o zavádění nových technologií ve výrobě elektroniky, které pomohou zajistit výrobu vysoce produktivní i v neklidných dobách. Uvedeny jsou tři technologie, které přitom budou zřejmě hrát dominantní roli.

O nasazení robotů se již mluví delší dobu, ale teď zřejmě nastala pravá chvíle pro jejich maximální použití. Roboti nemají přestávky ani dovolené, mohou pracovat 24/7 a pandemie je neohrozí. Zatímco podíl robotů na výrobě byl ještě v roce 2017 kolem 10%, očekává se, že v roce 2030 to již bude až 45%. Použití robotů ve výrobě elektroniky, například při osazování, nahrává fakt, že mohou vykonávat požadované operace velmi přesně a rychle. Zdá se i pravděpodobné, že výrobci elektroniky si budou stavět vlastní roboty podle svých požadavků.

S nasazením robotů a zaváděním chytré výroby pomocí vzájemně navazujících a komunikujících strojů se bude i více využívat obor umělé inteligence (AI). Ta umožní, aby se používaná zařízení mohla „učit“ své úlohy při různých situacích a pracovala tak optimálně a s maximálním využitím. Kombinace robotů s AI by mohla vést ke zvýšení produktivity ve výrobě až o 30 % při současném snížení nákladů na lidskou práci v rozmezí 18-33 %.

Bezvadný chod výrobního zařízení se neobejde bez řádné údržby, jejíž role výrazně stoupne právě s automatizací a chytrou výrobou. Plánovaná údržba se bude muset změnit na předvídatelnou údržbu, která využije sensory na stroji, Internet věcí (IoT) a umělou inteligenci k předvídání vhodného okamžiku pro údržbu. Cílem předvídatelné údržby je zabránit poruše zařízení, která má pro výrobu negativní dopad.

Nové technologie lze ovšem jenom těžko zavádět, pokud pracovníci na ně nejsou připraveni. Výrobní firmy proto budou muset zajistit dostatečnou kvalifikaci svých pracovníků ve výše zmíněných oborech.

Celá zpráva zde

mklauz@dps-az.cz