česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 11. srpen 2022

IPC - Zvyšující se náklady trápí i nadále globální dodavatelský řetězec pro výrobu elektroniky

12.01. 2022 | Výroba - novinky
Autor: Milan Klauz
01.jpg

Organizace IPC vydala nejnovější zprávu, zaměřenou na dodavatelský řetězec pro výrobu elektroniky. V ní se uvádí, že pokračující zvyšování cen materiálu i nákladů na pracovníky se stává největší výzvou pro dodavatelský řetězec elektronického průmyslu v globálním měřítku.

Devět z deseti výrobců elektroniky hlásí zvyšující se ceny materiálu, zatímco více než tři čtvrtiny firem se potýkají se zvyšujícími se náklady na pracovníky. I když příliv objednávek zůstává silný a výrobní kapacity se využívají naplno, zvyšuje se zpožděné vyřízení objednávek při současném snížení zisku. K tomu navíc přistupuje i nedostatek kvalifikovaných pracovníků a jejich obtížný nábor. IPC očekává, že nedobrá situace se bude táhnout přinejmenším dalších šest měsíců. Nedostatek polovodičů způsobuje delší dodací lhůty výrobců, odřeknutí objednávek, zvýšování zásob i cen.

Zpráva IPC je založena na informacích od výrobců elektroniky, z nichž bylo ze Severní Ameriky 44 %, z Asie 20 % a z Evropy 17 %. Celou zprávu je možné stáhnout zde.

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik