česky english Vítejte, dnes je neděle 04. červen 2023

Automotive Audio Bus. To aby nevázla komunikace

06.02. 2017 | Vývoj - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Prémiové audio systémy v automobilech, obvody aktivního potlačení ruchů okolí ANC nebo jen takové HandsFree spolu s jeho polem mikrofonů pro komunikaci uvnitř vozidel. Zde všude najde uplatnění technologie A2B® – Automotive Audio Bus®. Umožňuje totiž obousměrnou distribuci digitálního audia a také řidicích dat spolu s taktem a rovněž i napájením, to vše po jediném nestíněném krouceném páru kabelu UTP.

Prostě jeden Master a několik jednotek Slave. Sběrnice podporuje přímé spojení mezi dvěma body a umožňuje nasadit až 11 uzlů na různých místech vozu ve stylu daisy – chain pro generování a také „odběr“ časově děleného obsahu multiplexovaných kanálů. Mezi uzly se přitom povoluje vzdálenost až 15 metrů, přičemž celková délka kabelu smí dosahovat až 40 metrů.

K programování čipu Master slouží řídicí sběrnice I2C určená ke konfiguraci a vyčítání dat. O detekci chyb a také jejich opravu se pak bude již na systémové úrovni starat vestavěná diagnostika. Digitální sběrnice s 50 Mbps podpoří až 32 audio kanálů (upstream i downstream), přičemž podřízené jednotky napájíme místně nebo též fantomově.

a2b-02

To se již ale dostáváme ke konkrétním novinkám Analog Devices, obvodům AD2425 (Master / Slave), AD2422 (pouze Slave – střední bod) nebo AD2421 (jen Slave – koncový bod) představeným v lednu v této zprávě. Výrobce s nimi modernizuje stávající prvky rodiny AD24xx, které se zalíbily i ve Fordu.

Více na www.analog.com/A2B.

(robenek) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik