česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 08. prosinec 2022

CoinPower: malé zdroje do velké nepohody

24.04. 2017 | Vývoj - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Šestice patentově chráněných inovací, kapacita nově od 60 až do 120 mAh, nízký vnitřní odpor, možnost vybíjet proudy až na úrovni 5 C, vysoká bezpečnost i spolehlivost, bez paměťového efektu a v neposlední řadě též dlouhá životnost dosahující v koncových aplikacích klidně i tisícovky cyklů – to vše nabídnou nabíjecí Li-Ion články knoflíkového typu CoinPower® od VARTA Microbattery. Baterie navíc prochází neustálým vývojem a výrobce slibuje i další modely. Aktuálně tak můžeme do svých aplikací vybírat z trojice 3,7 V verzí CP 1254, 1454 a 1654 (A3) lišících se svým průměrem od 12,1 až do 16,1 mm a tudíž i posílenou kapacitou ve výše zmiňovaném rozsahu. Výška zůstává stejná, tzn. 5,4 mm.

Hlavní využití se nabízí pro vše chytré, bezdrátové a především pak nositelné – ať již budeme pouze cyklicky nabíjet nebo článek dále využijeme na pozici záložního zdroje, třeba v systémech sběru energie. Uvážíme – li např. sluchátka s technologií Bluetooth bez jakéhokoli kabelu k chytrému telefonu, a rovněž i mezi sebou navzájem, zužitkujeme takové baterie hned dvě. Svými rozměry si o něco podobného přímo „říkají“.

CoinPower zde ale znamená též bezpečnost uživatele. Nezávisle na vnějších obvodech totiž přichází s ochranným mechanismem – mechanickou pojistkou sledující vzestup tlaku uvnitř pouzdra, které v případě hrozících nadproudů článek přímo vyřazuje z činnosti. Miniaturní zdroje přitom dle celé zprávy výrobce ustojí docela silné přebíjení (12 V / 3 C) a po pěti stovkách cyklů rychlého nabití a vybití (1 C / 1 C) si v laboratorních podmínkách stále udržují přes 80 procent své původní kapacity, pro 0,2 C / 0,2 C po stejném počtu cyklů dokonce i více než 85 %.

Podrobněji na stránkách výrobce zde.

(robenek) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik