česky english Vítejte, dnes je středa 17. leden 2018 Přihlásit E-archiv Speciály Ukázkové číslo Předplatné Kontakt

Dodat patici XPU 48 V znamená klesnout z 200 A na pouhé čtyři

11.09. 2017 | Vývoj - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

V režii společnosti Vicor se budou se zkratkami jako jsou CPU, GPU nebo ASIC, zkráceně „XPU“, vhodně doplňovat přinejmenším ještě další dvě: MCM (Modular Current Multiplier) a MCD (Modular Current Driver). Půjde o modulární „násobičky“ proudu sloužící k napájení zmiňovaných procesorů s vysokými proudovými odběry s cílem snížit počet zabraných pinů patice XPU a především pak vyloučit ztráty spojované s průtokem proudu ze základní desky do procesoru. Výrobce to nazývá Power-on-Package a celou představu blíže popisuje v této celé zprávě.

Napájení systémů umělé inteligence, strojového učení nebo „těžby“ dat nebude jen tak, vždyť provozní odběry XPU zde mohou dosahovat až stovek ampér. Souhlasíme, principy známé jako „Point-of-Load“, s nimiž obvody osazujeme co nejblíž místa zátěže, sice řeší otázku ztrát při distribuci napájení napříč základní deskou, ale problematického místa mezi motherboardem a XPU se již nedotýkají. S rostoucími odběry však nesmíme zapomínat ani na tyto poslední milimetry v rámci samotné patice.

Násobičky proudu MCM spojené bezprostředně se substrátem XPU jsou z vnějšího budiče MCD osazeného na základní desce buzeny pouze zlomkem zatěžovacího proudu, např. jeho 1/64. Aktuálně představené řešení se pak skládá ze dvou MCM a jednoho MCD umožňujících trvalou dodávku proudu do XPU až 320 A, špičkově dokonce 640 A.

Podrobněji na stránkách popisujících Redefining Point of Load Regulation for Demanding XPUs.

(robenek) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik