česky english Vítejte, dnes je pátek 03. prosinec 2021

SLB: miniaturní lithium-iontové akumulátory Nichicon

20.09. 2021 | Aktuální zprávy
Autor: Jan Robenek
01_cz.jpg

Nichicon je známý především jako výrobce kondenzátorů. Nabídka tohoto dodavatele však roste a distributor, společnost TME, proto svůj sortiment dále rozšiřuje o miniaturní lithium-iontové akumulátory řady SLB.

Lithiové akumulátory (Li-Ion) jsou vyráběny v řadě velikostí, kapacit i tvarů. Popularitu získaly především díky relativně nízké hmotnosti, dobré hustotě výkonu (poměru objemu a kapacity) a také životnosti. Používají se nejen ve spotřebních zařízeních – noteboocích, fotoaparátech apod., ale též v automobilovém průmyslu. Lithium-iontové akumulátory mají rovněž svá omezení, spojená třeba s teplotou, podmínkami skladování či omezeným počtem cyklů. Spolu s lithium-polymerovými články jsou však v oblasti dobíjecích zdrojů energie tím nejoblíbenějším řešením.

Tradičním formátem Li-Ion článků je pouzdro 18650, jinými slovy, váleček o průměru 18 mm a výšce 65 mm. Sady těchto článků napájí mimo jiné nářadí a elektrická jízdní kola. Díky konstrukci elektrod lze pak získat různé tvary či velikosti akumulátorů. Mohou to být především výrazně menší součástky s rostoucí bezpečností a také delší životností, které se přizpůsobí požadavkům moderních zařízení, např. energeticky úsporných systémů Bluetooth, dálkově ovládaných senzorů, zařízení IoT apod.

Akumulátory řady SLB vzhledově připomínají kondenzátory, a to včetně vývodů přizpůsobených pro osazování do vrtaných děr. S takovými kapacitami rovněž sdílejí své kompaktní rozměry. Již na první pohled upoutá pozornost nabíjecí, resp. vybíjecí proud článků. U všech Li-Ion akumulátorů japonského výrobce činí tato hodnota 20 C. To znamená, že akumulátory lze nabíjet a vybíjet proudy překračujícími 20násobek jejich kapacity dělené 1h, takže doba nabíjení prvků řady SLB může doslova trvat jen pár minut. Zmíněné články se vyznačují jmenovitým napětím 2,4 V.

nichocon (jpg)

Připraveno s využitím materiálů dostupných na stránkách distributora, společnosti TME.

robenek@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik