česky english Vítejte, dnes je pondělí 06. únor 2023

Představujeme zajímavé společnosti: PAPOUCH

Firmu Papouch a její produkty lze snadno poznat, protože má ve svém znaku malého papouška. Název firmy ale nemá s papouškem nic společného, neboť je spjat se jménem jejího zakladatele – Pavla Pouchy.

Počátky firmy Papouch sahají do doby před více než dvaceti lety, kdy si Ing. Pavel Poucha založil v polovině roku 1990 v Praze živnost pod názvem Papouch Elektronika. V tehdejší době omezených možností to byla pochopitelně ještě jen vedlejší činnost při zaměstnání. Věnoval se té části oboru elektroniky, kterou si lidé žádali – oprava rádií a kazetových magnetofonů a audiotechnika. Po čase ale zaměřil své úsilí také na průmyslovou elektroniku a zákaznický vývoj. Z této doby také pochází první vlastní výrobek zhotovený na zakázku, kterým bylo zařízení pro ozvučení varhanních pedálů.

Představujeme zajímavé společnosti PAPOUCH 1

Teprve v roce 1992 se pan Poucha začal svému podnikání věnovat na plný úvazek, a to se zaměřením zejména na měření a datové komunikace, což je obor, kterému se věnuje dodnes. V roce 2003 se rozrůstající firma transformovala na společnost s ručením omezeným. Dnes zaměstnává více než tři desítky lidí a své sídlo má i nadále v Praze. Protože se vývoj, výroba a následný prodej stále rozšiřovaly, rozdělila se v letošním roce firma na dvě části tak, aby se prodej oddělil od vývoje a výroby. Vedle původní společnosti Papouch s.r.o. tak vznikla nová obchodní společnost pod názvem Papouch store s.r.o.

Mezi nejznámější produkty se jménem Papouch patří komunikační převodníky různých formátů dat i fyzické vrstvy, např. převodníky RS232 na RS485, Ethernet na RS232, RS422 či RS485 nebo převodník bezdrátového rozhraní WiFi 2,4 GHz na dvě sériové linky (RS232 a RS232 nebo RS485). Mohlo by se zdát, že po dvaceti letech není v oboru komunikačních převodníků co vymýšlet, ale opak je pravdou. I v dnešní době stále ještě existují různá komunikační rozhraní, která je potřeba propojovat. Kromě toho je zde i nadále trvající potřeba prodloužení komunikačních linek, stejně jako přenos dat na velké vzdálenosti, včetně bezdrátového.

Další kategorií výrobků firmy Papouch jsou senzory a převodníky pro měření fyzikálních veličin, jako jsou např. proud, napětí, teplota, vlhkost, rosný bod, rychlost větru apod. S tím souvisí i měřicí systémy komunikující s počítačem. Na dosud zmíněné produkty navazují monitorovací systémy zajišťující monitorování, snímání a hlídání stavu různých strojů, výrobních linek a inteligentních budov. Stručný výčet zájmových oborů firmy Papouch lze zakončit zakázkovými aplikacemi v oblasti komunikačních převodníků, měření i monitoringu.

Přestože hlavními odběrateli výrobků firmy Papouch jsou české firmy, prodávají se některé její produkty prostřednictvím distributorů i v zahraničí.

Mezi její zákazníky patří také velké společnosti a organizace, jako jsou např. České dráhy, Česká spořitelna, J&T Banka, Mitsubishi, TPCA, Škoda Transportation, Baťa a další.

Protože obor, kterému se firma Papouch věnuje, je velmi obsáhlý a náročný, zahrnuje její portfolio i produkty jiných firem, včetně zahraničních. Některé na první pohled konkurenční firmy mají produkty, které firma Papouch sama nevyrábí, a tak jejich prodejem doplňuje v daném oboru svůj sortiment. Tak např.: česká firma Canlab se věnuje převodníkům mezi automobilovou sběrnicí CAN BUS a ostatními datovými komunikačními linkami, zatímco společnost B&B Electronics je jedním z největších světových výrobců a dodavatelů komunikačních produktů pro komerční a průmyslové aplikace. V případě B&B Electronics je právě firma Papouch jejím výhradním distributorem pro Českou republiku.

Vzhledem k tomu, že se oblast komunikačních převodníků, měření i monitorování neustále rozvíjí, stojí jistě i před firmou Papouch do budoucna další zajímavé výzvy.

Více informací o společnosti Papouch naleznete na www.papouch.com.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik