česky english Vítejte, dnes je sobota 29. leden 2022

Xtra-PC udělá z vašeho starého počítače (téměř) nový a velmi levně

26.11. 2016 | Zajímavosti - novinky
Autor: Milan Klauz
Xtra-PC.PNG

Řeč je o USB klíči s flash pamětí a nainstalovaným operačním systémem Linux Ubuntu, doplněným o některé užitečné aplikace. Tento klíč nahrazuje původní disk počítače, pokud se počítač bootuje z USB portu se zasunutým klíčem Xtra-PC . Svižně naskočí nova plocha, která vzdáleně připomíná Windows a odkud je možné spouštět aplikace dodané s Xtra-PC – OpenOffice, Thunderbird pro emaily, Firefox webový prohlížeč, prohlížeč obrázků a fotografií, atd. Xtra-PC umožňuje dokonce přehrávat i DVD.

Protože aplikace běží pod Linuxem a spouští se z flash paměti, jeví se počítač jako velmi rychlý, zejména v  porovnání s původním provozem staršího počítače pod Windows.

Protože počítačem se vlastně stává USB klíč, nemusí daný počítač pevný disk ani mít, stejně jako je jedno, jakou verzi Windows má nainstalovanou. Nainstalované Windows aplikace nelze spouštět, ale přístup k datum na disku je zachován. Původní instalace Windows a všech programů zůstává na počítači zachována, takže počítač lze opět kdykoliv spustit jako dříve.

Několik verzí Xtra-PC se liší možnostmi i cenou: základní verze za 25 dolarů má 8 GB paměti, Xtra-PC Turbo s 16 GB paměti za 35 dolarů je dvakrát rychlejší, zatímco Xtra-PC Pro s 128 GB paměti má ještě navíc zabudovaný program FileRez, který umožní najít a opět využít důležité soubory z Windows prostředí.

Více informací: www.xtra-pc.com.

Video

(mklauz) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik