česky english Vítejte, dnes je pátek 23. únor 2018 E-archiv Speciály Předplatné Seznam inzerentů Kontakt

Deset největších firem se spotřební elektronikou v roce 2016

13.05. 2017 | Zajímavosti - novinky
Autor: Milan Klauz
obr300.jpg

Víte, které jsou největší firmy se spotřební elektronikou, když se bere v úvahu poměr velikosti prodeje a zisku? Na webové adrese uvedené níže je přehled prvních deseti společností, včetně podrobnějších informací o nich. Není asi překvapující, že z deseti prvních firem jsou čtyři americké a šest asijských. Podívejme se alespoň stručně na pět prvních.

1. Apple

Americkou společnost Apple Inc. z Kalifornie není třeba dlouze představovat. Snad jen připomenutí, že byla založena v roce 1976 Stevem Wozniakem a Ronaldem Wayne, a informaci o tom, že zaměstnává kolem 115 tisíc lidí. Je to největší firma ve světě v kategorii informačních systémů.

2. Samsung

Jihokorejská nadnárodní společnost Samsung vznikla již před 78 lety. Tento obr mezi výrobci elektroniky zaměstnává v různých zemích až 489 tisíc lidí. Kromě vlastních výrobků spotřební elektroniky vyrábí také polovodičové součástky, telekomunikační a lékařská zařízení, stejně jako další věci, které s elektronikou nemají nic společného.

3. Microsoft

Americkou společnost Microsoft založili v roce 1975 Bill Gates a Paul Allen. Ve známost vešla později uvedením svého operačního systému DOS pro osobní počítače od IBM. Dnes zaměstnává po světě kolem 118 tisíc lidí a kromě operačního systému Windows, populárních balíčků kancelářského a profesního software vyrábí také servery a různé další počítačové hardware.

4. Intel

Další americká společnost Intel Corporation (“INTegrated circuits” a “ELectronics”) byla založena již v roce 1968 (Gordon Moore a Robert Noyce) jako výrobce mikroprocesorů pro počítače. Zaměstnává kolem 107 tisíc lidí, přičemž kromě procesorů dnes vyrábí celou řadu dalších integrovaných obvodů.

5. HP

Firma Hewlett-Packard Company, která sídlí v Kalifornii, je známá spíše pod svojí zkratkou HP. Založil ji již v roce 199 William Hewlett a David Packard, dnes zaměstnává asi 302 tisíc lidí. I když její záběr je širší, je vytrvalým dodavatelem osobních počítačů, a na trhu s PC drží až 20% podíl.

6. - 10.

Na dalších místech se postupně umístili společnosti Hitachi, Sony, Panasonic, Toshiba a LG Electronics

Celá zpráva zde

(mklauz) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik