česky english Vítejte, dnes je pondělí 19. srpen 2019

Můžete vyvinout mobilní atomovou elektrárnu? Pokud ano, čtěte dále.

02.02. 2019 | Zajímavosti - novinky
Autor: Milan Klauz
obr1.png

Poptávka po elektrické energii se nezastavila ani u armády, alespoň americké. Digitalizace se armádě nevyhýbá a více a více elektroniky všeho druhu vyžaduje také více a více elektrické energie – u armády navíc i v případě bojů přímo v terénu. Dieselové elektrárny, které pořád tvoří energetickou páteř pohyblivých zdrojů elektrické energie nestačí jak výkonem, tak i plynulými dodávkami, protože proces zásobování naftou není spolehlivý a je snadno zranitelný.

Americká armáda proto vypisuje poptávku na vývoj mobilních, spolehlivých a bezpečných atomových elektráren pod názvem „Small Mobile Nuclear Reactor project“.  Elektrárna by měla generovat 1 až 10 MW energie, neměla by vážit více než 40 tun a měla by být schopná přepravy nákladním vozem, lodí nebo nákladním letadlem C-17. Měla by také využívat pasivní chlazení vzduchem a hlavně být bezpečná natolik, že se jádro neroztaví, i když chlazení vypadne. Její příprava do provozu by neměla trvat déle než 3 dny, měla by sloužit po 3 roky bez obnovy paliva, a její odstavení a odvoz z místa by neměl trvat déle než 7 dní. Reaktor by měl běžet poloautomaticky bez ručního zásahu na nízko obohacený uran (úplně: low enriched uranium advance gas reactor tristructural isotropic fuel).

Pentagon je rozhodnut financovat 3 různé projekty, z nichž se potom vybere jeden z nich. Pokud máte zájem, je nejvyšší čas – email s 5-ti stránkovým popisem schopností vyvinout takový reaktor by měl být odeslán do 8. 2. 2018 na edresu: SCO_NUCE@sco.mil.

Přihlásit se mohou univerzity, výzkumné centra, veřejné i soukromé firmy, vládní organizace. Na webové stránce jsou i další informace.

Celá zpráva zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik