česky english Vítejte, dnes je pondělí 20. květen 2019

Dodavatelé Applu trpí nejistotou kvůli nižší poptávce iPhonů

09.03. 2019 | Zajímavosti - novinky
Autor: Milan Klauz
obr1.png

Podle zprávy snížil Apple v minulých týdnech výrobu všech tří modelů iPhone kvůli nižší než očekávané poptávce. To způsobilo v dodavatelském řetězci rozruch, protože je tak obtížné odhadnout dopředu počet součástek a dílů potřebných pro tyto telefony. Nejistota padla i na pracovníky, kteří telefony montují.

Prodej iPhonů klesl ve čtvrtém čtvrtletí 2018 o 11.5% navzdory třem novým modelům uvedeným na trh v září 2018.  Za celý rok poklesl prodej o 3.2%, což je současně odrazem výrazného poklesu poptávky po mobilních telefonech v místech největšího odbytu – USA a Číny.  Apple je velká a silná společnost, která se s touto situací jistě vyrovná, například zavedením iPhone 5G ještě v roce 2019. Nebude to ale lehká úloha, zejména, pokud by poptávka ve světě po chytrých telefonech dále klesala.

Apple poprvé neoznámil počet prodaných iPhonů, ale místo toho vyzdvihl úspěchy řady nositelných produktů a produktů zaměřených na služby (Apple Pay, Apple Care a Apple Music), které zaznamenaly výrazný růst kolem 19%. I když tato část byznysu představuje pouze malou část obratu v porovnání s prodejem i Phonů, je alespoň na vzestupu.

Do problému s nižší poptávkou po telefonech iPhone vstupuje navíc i nejistota kolem obchodního sporu mezi USA a Čínou. Společnost Foxconn, jeden z hlavních dodavatelů Apple, zvažuje založení výrobního závodu ve Vietnamu, aby omezil dopad případné obchodní války mezi oběma zeměmi. Dalším místem, které se uvažuje pro přesun výroby je Thajsko.

Celá zpráva [1] zde , [2] zde , [3] zde a [4] zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik