česky english Vítejte, dnes je pondělí 20. květen 2019

Google se pokouší vyrobit IO obvody, které mohou vyřešit jeden z problémů kvantových počítačů

16.03. 2019 | Zajímavosti - novinky
Autor: Milan Klauz
obr1.jpg

Jedním z největších problémů dnešních kvantových počítačů je propojení mezi supravodivými qubity (qubits), které jsou umístěny v uzavřeném prostoru s velmi nízkou teplotou, s řídicím systémem a měřicími přístroji umístěnými vně tohoto prostoru při pokojové teplotě. S pomocí speciální VF kabeláže lze sice realizovat propojení v případě systému s malým počtem qubitů (do 100), ale v případě systému s milionem qubitů je takové propojení nereálné.

Tak například pro kvantový procesor od Google s 72 qubity, který pracuje při 10 milikelvinové teplotě, je potřeba použít pro propojení 168 koaxiálních kabelů.

Proto se Google, spolu s University of Massachusetts v Amherst a University of California Santa Barbara pokouší zhotovit hlavní řídící obvody v CMOS, které by pracovaly uvnitř chlazeného prostoru spolu s qubity. Minulý měsíc popsali výzkumníci na konferenci v San Francisco výkonný, pulzní modulátor s nízkým příkonem, který by mohl programovat qubity. Je to poprvé, kdy byla zveřejněna informace o CMOS integrovaném obvodu určeném pro práci a přímé napojení na qubity za tak extrémních teplotních podmínek.

Ukazuje se, že problémem, který je potřeba u součástek vyřešit, je jejich chlazení, protože i při nízkém příkonu generují teplo.

Celá zpráva zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik