česky english Vítejte, dnes je středa 17. srpen 2022

Zpracování e-odpadu může být výnosné i pro malou firmu

30.03. 2019 | Zajímavosti - novinky
Autor: Milan Klauz
obr300x225.jpg

Jako zajímavý příklad malé firmy, která zpracovává elektronický odpad, může posloužit eWaste Direct z Kalifornie, která navíc vznikla zcela náhodně.

Mladí manželé šli původně na aukci, která rozprodávala vybavení bývalé kancelářské budovy. Ke svému překvapení zjistili, že zakoupené právo na kancelářské skříně, tiskárny a monitory jim zajistilo tolik nepoužívaného elektronického vybavení, že s ním hned odjeli do sběrny kovů. Tam si všimli, že dělníci rozebírají počítače a další elektronické výrobky, aby mohli vzniklý tříděný odpad prodat dále. Tak vznikl jejich nápad založit vlastní firmu na zpracování e-odpadu.

Dnes s pomocí 13 pracovníků sbírají vyřazené elektronické zařízení od podniků v okolí. Odváží si ho sami a zdarma, čímž se liší od velkých zpracovatelů odpadu. Také přestali odebírat vyřazenou elektroniku od domácností, protože zisk byl příliš malý.

Na rozdíl od dalších firem nepoužívají žádné drtiče, ale jednotlivé kusy prostě manuálně rozeberou na nejmenší díly - nepotřebují tak žádné velké a drahé vybavení. Vzniklý tříděný odpad prodávají dalším firmám ke zpracování, ale hlavní přínos pro ně má prodej stále ještě funkčních zařízení dále. Ukázalo se totiž, že firmy se zbavují počítačů, tiskáren, monitorů a mobilních telefonů mnohdy v dobrém, byť zastaralém technickém stavu. Prodej realizují přes různé bazary a s pomocí internetových nabídek. Některou elektroniku prodávají dokonce do Jižní Ameriky, kde jsou lidé ochotni zaplatit i za staré iPhony, byť jenom malou částku.

Celá zpráva zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik