česky english Vítejte, dnes je sobota 13. červenec 2024

Výsledky soutěže IQRF Wireless Challenge III

11.06. 2017 | Zprávy
iqrf-01.png

Do finále soutěže, které se konalo na IQRF Summitu 2017, se probojovalo pět nejlepších soutěžních projektů. Soutěžit mohli jak studenti, tak veřejnost. Na finálovém klání se tak potkali gymnazisté i vysokoškoláci. Díky propojení světa škol a světa praxe dochází k vzájemnému prolínání zkušeností. Studenti z nižších stupňů vzdělávání tak mohou čerpat inspiraci od svých starších a zkušenějších soupeřů a mohou navázat cenná partnerství s ostatními institucemi.

Zadání soutěže bylo pojato velmi obecně, aby nesvazovalo tvořivost soutěžících. Podmínkou bylo v projektu využít bezdrátovou technologii IQRF.

Výherci si odnesli ceny z oblasti světa IoT, konkrétně bezdrátové vzdáleně kontrolované zásuvky (Netio products), kombinované čidlo CO2/T/RH (Protronix), vývojovou sadu IQRF (MICRORISC), poukaz na využití vývojového prostředí Microsoft Azure a vývojovou desku UP2 (AAEON).

Vítězné projekty

1. místo: Jan Velička: Výukový a prezentační modul pro měření koncentrace CO2 prostřednictvím IQRF

2. místo: Jiří Škovránek: Návrh a realizace zabezpečovacího zařízení s využitím technologií Raspberry PI a IQRF

3. místo: Roman Ondráček: Dálkové ovládání domácích spotřebičů mobilním telefonem

iqrf-wch-0

Projekty

Výukový a prezentační modul pro měření koncentrace CO2 prostřednictvím IQRF
Jan Velička
(VŠB-TU Ostrava)

Navržený výukový modul slouží jako výukový a demonstrační přípravek pro podporu výuky v oblasti návrhu a realizace měřicích systémů pro měření environmentálních veličin. Výukový modul je osazen snímačem koncentrace oxidu uhličitého typ CDM7160 od společnosti Figaro. Daný snímač je kalibrovaný výrobcem a je typu NDIR. Měřená koncentrace CO2 je v jednotkách ppm.  Další měřenou veličinou je teplota, která je měřena snímačem MCP9802 od firmy Microchip. Celý modul je svými rozměry a připojením koncipován tak, aby mohl být zařaditelný do vývojového řetězce (DDC), tedy jako rozšíření portfolia vývojových sad od firmy Microrisc, s.r.o.

iqrf-wch-1

Návrh a realizace zabezpečovacího zařízení s využitím technologií Raspberry PI a IQRF
Bc. Jiří Škovránek
(VŠB-TU Ostrava)

Jedná se o komplexní systém pro zabezpečovací techniku. Celá realizace běží na platformě Raspberry PI a IQRF technologii, která zaručuje bezdrátovou komunikaci mezi vytvořenými moduly. Jsou navrženy tři bezdrátové moduly a jedna ústředna. Na systém jsou kladeny požadavky na nízkou spotřebu, malé rozměry modulů, spolehlivost komunikace, jednoduchost ovládání a nízkou cenu. Modul detekce vstupu slouží primárně k indikaci otevřených a uzavřených stavů (dveře, okno). Modul terminálu slouží k získání přehledu o nastaveném hlídání a k potvrzení možných alarmů. Modul alarmu slouží k vyplašení osoby. Všechny navržené moduly mají ochranu proti neoprávněné manipulaci. Celý systém je možné ovládat z webové vizualizace.

iqrf-wch-2

Dálkové ovládání domácích spotřebičů mobilním telefonem
Roman Ondráček
(Gymnázium Boskovice)

V projektu je navržena a sestavena chytrá zásuvka, která může spínat odporovou zátěž až do 10 A. Jako brána mezi IQRF sítí a GSM sítí nebo Internetem slouží jednodeskový počítač Raspberry Pi. Pro komunikaci s GSM sítí je využit software rpi-gw, který je napsán v skriptovacím jazyce Python 3. Pro komunikaci přes internet se využívá software iqrf-daemon.

iqrf-wch-3

Partneři soutěže

Soutěž pořádá IQRF Alliance a je podporována firmami MICRORISC, AAEON Europe, Netio products, Microsoft, O2, Protronix a CETIN.

Děkujeme za podporu všem partnerům a médiím. Studentům přejeme hodně štěstí v dalším snažení a úspěch v profesi, kterou si zvolí.

V roce 2018 se budeme těšit na zajímavé projekty v dalším ročníku soutěže.

iqrf-wch-4

 

Zde najdete další informace o soutěži IQRF Wireless Challenge III.