česky english Vítejte, dnes je pátek 21. červen 2024

V zorném poli hradlového pole aneb co vyřešíš na místě, nemusíš až v cloudu

19.06. 2017 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Se systémy strojového vidění se programovatelná hradlová pole vzájemně nevylučují, stejně jako spojení Lattice Semiconductor a jejich FPGA. Špičkové systémy Embedded Vision, ve kterých se snoubí vestavný základ právě s možnostmi počítačového vidění, postavíme třeba s využitím rodiny malých a zároveň nízkopříkonových hradlových polí ECP5™. Na vybrané aplikace z oblasti automobilového průmyslu a dopravy vůbec výrobce poukázal v této celé červnové zprávě.

Chytrá města budoucnosti, to jsou rovněž odpovídající technologie, kupříkladu ITS (Intelligent Traffic System) zahrnující sledování dopravní vytíženosti, s oblibou pak přestupků, smysluplné parkování a v neposlední řadě třeba výběr mýtného. Zpravidla se tak neobejdeme bez „inteligentních“ kamer, které spíše než aby jen odesílaly surové video streamy někam do cloudu, provedou potřebné analýzy obrazu samy a budou tak i v náročných podmínkách pracovat s celou řadou informací, typicky s registračními značkami.

Podobné technologie však zužitkujeme i ve vozidlech samotných. Vezměme si jen takové pokročilé systémy podpory řízení, tzv. ADAS (Advanced Driver Assistance System), např. s 360stupňovým výhledem okolo vozu pro ještě bezpečnější parkování. Sofistikovaný 3D pohled většinou zajistíme se čtyřmi kamerami, jejichž výstupy však bude nutné vhodně spojit.

Hradlová pole se mohou vyznamenat i zde, a také tak činí, jak ostatně na příkladech dokládají sami výrobci koncových systémů. V případě Lattice Semiconductor pak musíme zmínit rovněž jejich nový Embedded Vision Development Kit se kterým se neztratíme ani v robotice, dronech nebo všem výše popisovaném (na stránkách DPS jsme informovali tady).

S možnostmi hradlových polí ECP5 se blíže seznámíte přímo na stránkách výrobce.

(robenek) @dps-az.cz