česky english Vítejte, dnes je pondělí 11. prosinec 2023

Ruční výroba desky plošných spojů pomocí modré folie

10.07. 2017 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
obr300x225.png

Existují různé rychlé a jednoduché metody výroby jednostranné desky plošných spojů i bez výrobce DPS po ruce. Vedle frézování měděné folie to je např. i použití folie, na kterou se potřebný motiv natiskne na laserové tiskárně a přenese na laminovanou desku zažehlením. Sami jednu z takových folií nabízíme (modrá folie) už 20 let a za tu dobu se jich prodalo kolem 10 tisíc kusů, většinou amatérům, ale i firmám. Pravda, takto lze doopravdy vyrobit jenom jednodušší jednostranné desky, např. prototyp, ale na druhé straně to je jednoduchý a čistý proces. Protože nám ještě několik balíků modré folie zůstalo, mohlo by někomu přijít vhod se s touto metodou výroby desky blíže seznámit.

Polyesterová fólie má na jedné straně nanesený modrý povlak, na který se na laserové tiskárně zrcadlově vytiskne obrazec spojů. Takto natištěný obrazec spojů se potom přiloží na měděnou plochu desky. Působením tlaku a tepla (jednoduše např. žehličkou) se toner přenese na měděnou plochu desky i s modrým povlakem pod ním. Folie se sloupne, nažehlený toner zůstane na desce a chrání místa mědi pod sebou před odleptáním. Po vyleptání desky se toner odstraní acetonem.

Pochopitelně, že takto lze vyrobit jednoduché jednostranné desky. Při dostatečné šířce plošných spojů dokáže toner ochránit měď pod sebou, ale i tak je dobré si desku dobře prohlédnout.

Zde jsou některé poznatky uživatelů:

  • Deska musí být rovná, s čistým a suchým povrchem
  • I když lze na malé desky použít žehličku, je lepší na ni připevnit ocelovou desku, která svými rozměry dostatečně přesahuje desku – tím se zajistí rovnoměrné teplo po ploše
  • Není dobré žehličkou přejíždět přes desku sem a tam, ale přiložit ji a přitlačit. Teplota by měla kolem 130 °C, ale nejlepší je si teplotu, tlak a dobu žehlení vyzkoušet. Proces může trvat i několik minut
  • Po nažehlení folie vyčkejte asi 10 minut, aby deska vychladla a teprve potom folii opatrně sloupněte.

Dotazy a informace zde

(mklauz) @dps-az.cz