česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 22. únor 2024

K boji s padělky postačí jediný vývod EEPROM. Další už nechceme

01.12. 2017 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Existují součástky které „trpí“ nedostatkem vývodů a jednotlivé piny se tak musí podělit o řadu funkcí. Ne, že by to v případě novinky od Microchipu bylo jinak. Vývod SI/O v porovnání se zemí GND poslouží také více účelům, tím ale výčet končí. Pouzdro typu SOIC s osmi vývody si tak může dovolit ponechat tři čtvrtiny svého rozhraní nezapojeného, tzv. NC. Provedení na způsob WLCSP se čtyřmi piny na tom bude ještě lépe, stejně jako třívývodové SOT23, natož pak verze XSFN která jde na přiložené grafice ještě dál a uvažuje pouze Single Input / Output spolu se zemí.

Výhody jednoduchého zapojení, které mezi polovodiči odjakživa patřilo spíše tak diodám, zde spojíme s „jednovodičovou“ dvouvývodovou pamětí EEPROM (Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory). Oproti dřívější variantě AT21CS01 s provozním napětím v rozmezí od 1,7 V až do 3,6 V aktuálně díky AT21CS11 uvažujeme až 4,5 V a lépe se tak přizpůsobíme zapojením s Li-Ion články. Spodní hranice se však posunula na 2,7 V.

Pokud jde o možné využití, Microchip ve své listopadové zprávě zmiňuje záležitosti spojené s identifikací či ověřováním pravosti, např. u kabelů, náplní do tiskáren a dalších systémů které nám pro zbývající elektronické součástky příliš místa nedopřejí. Jako uživatelé mnohdy nadšení nejsme, z pozice výrobce se však na ochranu svých produktů díváme úplně z jiného úhlu.

AT21CS11

Sériovou 1kbitovou paměť (128x8) spolu s jedinečným 64bitovým sériovým číslem si v Microchipu při odběru 10 000 kusů cení již na 0,15 dolaru.

(robenek) @dps-az.cz