česky english Vítejte, dnes je úterý 28. květen 2024

Jedlá elektronika vytetovaná na potravinách pomůže sledovat vaše zdraví

10.03. 2018 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
01.png

Vývoj elektronických organických obvodů, které mohou být přeneseny v podobě přenosného tetování na potraviny a pilulky je prvním krokem nové éry biomonitorování, alespoň podle zprávy v MIT Technology Review.

Přenosné tetování se dnes běžně používá, zejména mezi dětmi. Základem je tenký film z polyméru (ethyl cellulose) nanesený na papír s pomocí vodou ředitelného škrobu. Umístěním do vody se uvolní polymérový film, který se může přenést na lidskou položku nebo další objekty. Důležité je, že polymérový film může na sobě mít text nebo obrázek vytvořený běžným inkjet tiskem.

Tým vývojářů z Instituto Italiano di Tecnologia (IIT) v italském Janově využil myšlenku přenositelného tetování pro účely elektroniky, když místo textu či obrázku tetování natiskli organické obvody. Takto vytvořené organické součástky v podobě tetování potom přenesli na léky a ovoce k testování.

Elektronické součástky v zažívacím traktu nejsou ničím novým, když různé pilulky mohou obsahovat například kamery a baterie, což jsou ovšem součástky založené na křemíku, což je činí drahé a těžko přizpůsobivé. Použití organických obvodů má v tomto případě rozsáhlé výhody, zejména, když nejsou lidem škodlivé. Ethyl cellulose polymery se používají jako pojídatelné povlaky na lécích. Nutné kovové částečky elektronických obvodů, jako je například stříbro se pokládají za neškodné, protože jsou pod maximálními doporučenými limity. I tak je zatím myšlenka využití organických obvodů ke sledování zdravotního stavu uvnitř lidského těla předmětem dalšího ověřování právě s ohledem na zajištění neškodnosti.

Celá zpráva zde.

(mklauz) @dps-az.cz