česky english Vítejte, dnes je neděle 03. prosinec 2023

Pět tipů na ochranu desky plošných spojů před nepříznivým prostředím

06.02. 2019 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
obr.png

Na webové stránce společnosti Electrolube je uvedeno 5 rad vývojářům a výrobcům na téma ochrany elektroniky na desce plošných spojů před dopady nepříznivého prostředí, z nichž zkráceně vyjímáme:

Zamyslete se velmi dobře na prostředím, kterému bude daná deska vystavena. V případě, kdy „nejhorší podmínky“ jsou pouze přechodného rázu, potom většinou stačí použít pryskyřici specifikovanou pro nižší teploty. Podobně to je s odolností proti chemickým účinkům – je rozdíl, jestli chemikálie působí na povrch 5 minut, nebo několik hodin. Výsledkem je levnější řešení, které bude dostatečné.

Zamyslete se i nad původem nepříznivého prostředí – může to být teplota, vibrace, chemikálie, teplotní šok, atd., a určete, který z nich má největší nepříznivý dopad na desku. Ochranné pryskyřice mají různé vlastnosti, každá snáší lépe něco jiného, a tak je potřeba vybrat správný typ i z tohoto pohledu. Tak například silikonové pryskyřice mají největší rozsah povolených teplot, ale nemají tak dobrou přilnavost k povrchu, jakou má epoxidová pryskyřice, která má navíc výbornou odolnost proti chemickým účinkům, ale naopak nechrání před nárazy. Polyuretany vynikají v odolnosti proti vlhkosti a nárazům, ale nemají velký teplotní rozsah – mají zato dobrou přilnavost a mohou být dobrou alternativou za silikony při nižší ceně.

Zamyslete se nad „úkrytem“ desky plošných spojů. Pokud se má deska úplně zalít ochrannou pryskyřicí, je potřeba znát materiál krytu plastové kryty mohou mít na povrchu chemické stopy po výrobě, která brání dobré přilnavosti pryskyřice, nebo mohou být citlivé na vlhkost a měnit svoje rozměry. V případě kovových krytů je potřeba vzít v úvahu jejich teplotní roztažnost, stejně jako chemické stopy na povrchu, které snižují přilnavost pryskyřice ke stěně.

Vezměte v úvahu výšku jednotlivých součástek na desce. Pokud nejsou všechny součástky zhruba stejně vysoké, potom vylitá vrstva pryskyřice bude chránit nižší součástky lépe, než ty vyšší. Mělo by platit, že nejtenčí vrstva nad některou součástkou vyhovuje ochranným požadavkům na celou desku. To je pochopitelně v rozporu s naší snahou šetřit či snížit náklady, hmotnost, ale platí, že silnější vrstva ochrany poskytuje z dlouhodobého pohledu lepší ochranu.

Pamatujte na to, že osazená deska plošných spojů musí být dobře očištěna, zbavena kontaminace na povrchu, která jinak brání dobré přilnavosti ochranné pryskyřice – vznikají kanálky, kterými se chemikálie dostává dovnitř. Špatná přilnavost také způsobí sníženou absorpci teplotních a rázových šoků a vede k delaminaci. Jakákoliv rozpouštědla a čistící prostředky musí být odstraněny a deska musí být vysušena ještě před aplikováním pryskyřice.

Celá zpráva zde

mklauz@dps-az.cz