česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

Nedoceněná úloha žen – programátorek prvního elektronického počítače

25.05. 2019 | Zprávy
Autor: Milan Klauz

Zajímavé informace o úloze žen při práci s jedním z prvních elektronických počítačů zvaným ENIAC přináší zpravodaj IEEE Spectrum. Během války byly v USA ženy s vynikajícími znalostmi v matematice používány jako „lidské“ počítače, když jejich úkolem bylo počítat trajektorie bomb - to vyžadovalo například řešení nelineárních diferenciálních rovnic s použitím logaritmického pravítka.

„Lidské“ počítače nebyly pochopitelně tak rychlé, jak by bylo potřeba, a proto se rozběhl vývoj elektronického (elektronkového) počítače, který vyústil v počítač ENIAC, i když až na konci války. Problémem bylo programování počítače s pomocí děrných štítků, které by bylo operativní a rychlé. Na scéně se tak opět objevily ženy programátorky, vybrané z řad „lidských“ počítačů. Ty se musely naučit detaily počítače s 18 tisíci elektronek, jeho zapojení a logiku, aby ho mohly programovat propojováním různých vstupních a výstupních bodů počítače.

Když se ENIAQC prezentoval novinářům, počítač již uměl spočítat trajektorii vystřeleného náboje rychleji, než ten doletěl k cíli. Nikdo ovšem nevěděl, že to bylo jedině díky obdivuhodnému výkonu několika skrytých žen, které počítač ovládaly, byť se musely velmi rychle pohybovat v husté spleti kabelů a drátů počítače a z paměti znát veškeré jeho detaily.

Protože ženy nebyly vidět, zájem tisku a tím i veřejnosti, se soustředil na vlastní počítač, jako na mozek celého zařízení. Zatímco počítač byl oslavován, o ženách schopných počítač řídit, se nikdy nemluvilo, nikdo o nich nevěděl.

Celá zpráva zde.

mklauz@dps-az.cz