česky english Vítejte, dnes je neděle 03. prosinec 2023

DVCon Europe se poohlíží po další fázi verifikace těsnějším propojením hardwaru a softwaru

15.10. 2019 | Zprávy
Autor: Radek Řezníček
DVcon2019.png

Konference DVCon Europe, pořádaná v Mnichově koncem října (29.-30.) naznačuje zvyšování role softwaru v elektronických systémech vyžadujících garanci bezpečnostních záruk při ověřování funkce (verifikaci) před fyzickým otestováním prototypu vlastního systému.

Joachim Geishauser, vedoucí pracovník a předseda NXP Semiconductors, mluví o potřebě většího zapojení programovatelnosti do procesu verifikace. V průmysl jako je například ten automobilový, je ověřování správné funkce zásadní. Se zvyšováním složitosti a ceny hardwarových řešení je, podle něj, nemožné vytvářet specifické hardwarové řešení pro každou aplikaci.

S růstem výpočetního výkonu hardwaru lze funkce realizované součástkami s nákladným vývojem přesunout do softwaru. Je každopádně třeba těsnějšího propojení a diskuze mezi softwéráři a hardwéráři pro propojení funkcí realizovaných softwarem a hardwarem. Což vede mimo jiné k užší spolupráci při verifikaci funkce celého systému.

Ukázkou spolupráce hardwaru a softwaru i na úrovní verifikace bude robotický dron, říká člen vývoje ASICEricssonu. Podobně tutoriál zrychlení simulace prvků pro hardwarovou i softwarovou část uvede i Green Hills Software.

Další oblastí, zmiňovanou Geishaserem z NXP je strojové učení. Panelová diskuze na toto téma by měla napovědět, jak zrychlit verifikaci, i kdyby jenom automatizací analýzy mnoha provedených testů. Další konzultace budou na téma vytváření systému strojového učení pro tyto účely.

Podobně jako předchozí roky bude jedním z diskutovaných témat také UVM. Se zaměřením na bezpečnostní aspekty verifikace jako rozšíření pro AMS testování pomocí UVM.

Třetí den (31. října) by měl být obnoven SystemC Evolution Day („Den vývoje SystemC) s technickými semináři na téma simulace na úrovni systému (system-level simulation). Podle technického programového předsedy a manažera funkčního ověřování v Infineon Technologies by měla být zmíněna paralelní simulace a techniky sbližování SystemC a Verilogu nebo Pythonu.

radek@cadware.cz