česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

PADS Professional pro studenty zdarma

31.03. 2020 | Zprávy
Autor: Radek Řezníček
ProfessionalStudentEdition.png

Studentská verze návrhového programu PADS Professional je nyní zdarma dostupná ke stažení na jeho stránkách. Spolu s odkazem ke stažení roční licence naleznete na stránkách zdroje informací a návody, jak s programem začít a dobrat se úspěšného konce návrhu.

Verze pro studenty a učitele je prakticky neomezená co se týče funkcí pro vytvoření návrhu. Studenti si tak mohou vyzkoušet práci v komerčním programu využívaném v běžném provozu. Nechybí možnost využití online databáze součástek na stránce partQuest, z níž lze pouhým přetažením získávat součástky navržené uživateli nebo společností SamacSys (vytvořené bezplatně do 24 hodin, pokud součástce chybí pouzdro). Schéma poskládané nejen z takových součástek lze fulltextově prohledávat (od spojů až po vlastností součástek) a nalezené součástky vzájemně zaměňovat s těmi v knihovnách.

Ze skupin součástek (části zapojení) lze vytvořit hierarchické bloky, které projekt (schémat) přehledně rozčlení do logických celků. Ty se opětovně dají znovu použít ve stejném schématu, ale i v jiném projektu. Takové rozčlenění pomáhá při počátečním rozvržení prvků na desce. Program pro návrh DPS je s tím pro tvorbu schématu propojen nejenom křížovým odkazováním součástek a spojů, ale také přehledem nastavení návrhových pravidel.

Navržení i složitých desek usnadňují nástroje předního programu pro tvorbu DPS. Samozřejmostí tak je online DRC, zabraňující porušení pravidel, odsouvání již existujících spojů, navigace mezi nimi a manuální nebo automatické ladění jejich délek. Vyučující možná ocení nepřítomnost autorouteru, který je nahrazen Sketch routerem. Jak název napovídá návrhář programu načrtne (sketch) přibližnou dráhu jednoho nebo více spojů a program se je pokusí vytvořit podle tohoto návrhu.

Návrh ve 3D s možností importu / exportu STEP modelů (a dalších formátů) pro mechanický CAD program nebo přímá spolupráce pomocí IDX rozhraní umožňuje vyzkoušet si jak v běžném komerčním prostředí funguje komunikace mezi inženýry z odlišných divizí návrhu celého produktu.

Neocenitelnou pomocí pro výuku jsou také simulace signálové integrity desky, tedy přeslechů, odrazů a přizpůsobení zakončení vedení nebo ztráty v něm. Pro hlubší porozumění problémů spojených se šířením signálu deskou, EMC ale i napájením a bezpečnosti je možné využít program HyperLynx DRC.

Součástí studentského (stejně jako běžného) instalačního balíčku jsou ukázkové projekty (Evaluation guide), materiály popisující běžně používané funkce (Youtube kanál) a celkový průchod projektem (Quick Start guide) od vytvoření projektu po vygenerování výstupních dat (Gerber, ODB++, IPC-2581). K dispozici je také uživatelské fórum. Detailnější informace o jednotlivých funkcích jsou potom k dispozici v databázi výukových videí na stránkách Mentor (výrobce programu).

Studentská verze není určena pro komerční využití a tomuto účelu brání „vodoznak“ obsažený jak ve schématu, tak v navržené desce.

radek@cadware.cz