česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

Covid-19: všichni přispívají k řešení

11.04. 2020 | Zprávy
Autor: Radek Řezníček

Pandemie Covid-19 mění současný svět. Nikdy v minulosti jsme nezažili epidemii takových rozměrů. Globalizace napomáhá šíření viru, ale také může zrychlit a zefektivnit opatření proti němu. Do boje proti viru se zapojují všichni. Někdo šije roušky, vyrábí respirátory nebo tiskne štíty proti viru.

I někteří výrobci elektroniky nabízí svoje zdroje a přispívají k rychlému zastavení pandemie. Společnosti nabízí jak svoje výpočetní kapacity nebo vyvinutou umělou inteligenci na analýzu šíření jako například Capice. Další shromažďují tato data právě těm, kteří s nimi mohou pracovat a přispívat tím co umí nejlépe.

Průmysl zpracovávající plasty pracuje na ochranných pomůckách pro lékaře, termokamery jsou taktéž vyvíjeny ve velkém, pro plošnou kontrolu zvýšené teploty nakažených. Společnosti dodávající software umožňují všem pracovat z domova zvolněním licenčních podmínek a poskytnutím licencí všem pracujícím z domova.

Technologické firmy jako Analog Devices se soustřeďují na expedování zdravotnických technologií. Dokonce automobilový průmysl nabízí svoje výrobní kapacity pro produkci ochranných pomůcek. Společnost Bosch vyvíjí rychlejší testy pro potvrzení nakažení Covid-19.

Zavedení producenti kyslíkových masek a ventilátorů zvyšují produkci, aby nasytili nedostatek vzniklý nutností pomáhat dýchat nemocným s vážnějším průběhem nemoci. A další nízkonákladové ventilátory jsou vyvíjeny společně skupinami dobrovolníků na GitHubu, Instructables z komponentů pro automotive na tempo nebo ze šnorchlovací masky. Dostupná je také stránka, kde bude k dispozici ventilátor (kompletní dokumentace k němu), který je možné postavit za zlomek ceny těch komerčních.

Pomoci můžete i vy zapůjčením svého nevyužitého výpočetního výkonu nebo aktivní formou, řešením zjednodušeného (do grafiky převedeného) problému zablokování viru způsobujícího Covid-19.

Věřím, že společnými silami nakonec využijeme současnou krizi k rychlejšímu pokroku, propojení s ostatními usilujícími o totéž. Každá krize ukáže to nejlepší, co se v nás skrývá a možná i pomůže překlenout i to nejhorší v nás i v lepších časech. Pevné zdraví a mnoho optimizmu do stávající obtížné situace.

radek@cadware.cz