česky english Vítejte, dnes je úterý 28. listopad 2023

Spolupráce MCAD a ECAD v době karantény

07.04. 2020 | Zprávy
Autor: Radek Řezníček
MCADCollaboratorUvodni.pdn

Spolupráce mezi nástroji pro návrh nového zařízení je v dnešním integrovaném a globalizovaném světě nutností. Nejvíce se to možná ukazuje dnes, kdy máme omezený osobní kontakt, ale udržujeme ten elektronický. Právě takovou komunikaci mezi návrhářem elektroniky využívajícím ECAD a mechanickým designerem s MCAD programem nabízí modul MCAD Collaborator obsažený v programech PADS Classic i Professional a Xpedition od Mentor, A Siemens business.

Podobně jako již léta existující systém výměny souborů IDF (s příponami emn a emp) funguje i novější rozhraní IDX, na kterém je MCAD Collaborator založen. V jednom z programů (ECAD nebo MCAD) vytvoříte základní stavební kámen, který se později bude upravovat a rozvíjet.

Je lhostejné, jestli tento základní kámen (baseline) vytvoří návrhář prostým odhadem oblasti (velikosti desky) na níž se vejdou součástky ve schématu, nebo mechanický inženýr určením prostoru do jakého se má DPS usadit. Může se tedy jednat o obdélníkovou desku, ale klidně o složitější tvar se základním rozvržením součástek nebo o desku tvarovanou podle mechanických možností jejího okolí (pouzdra) s rozmístěním konektorů či montážních otvorů.

Takto vytvořenou baseline se synchronizuje počáteční bod. Po jakýchkoliv dalších úpravách (sérii úprav) lze Collaboratorem vytvořit další IDX soubor upravující ten předchozí. Rozšiřuje nebo pozměňuje obsah, tedy tvar desky a jejího okolí, rozmístění komponent, montážních otvorů a dalších prvků. Rozsah změn a i to, které budou do komunikace zahrnuty, a které nikoliv, je čistě na návrháři.

Nově vytvořený soubor se změnami je možné nechat Collaborator automaticky odesílat emailem nebo sdílet v souborové struktuře. Na straně příjemce, ať už je jím elektrický nebo mechanický CAD, si prohlédnou změny, které jsou naznačeny zbarvením komponentů, případně dokonce animací těchto změn. Posledním krokem je jejich (částečné) přijmutí (a provedení navrhovaných změn v projektu) nebo (částečné) odmítnutí. V obou případech Collaborator upozorní druhou stranu zprávou, v níž je obsažen soubor změn. Začleněním tohoto souboru se vše opět synchronizuje s druhou stranou.

MCADCollaborator2

Ve všech návrhových programech od Mentoru lze načítat i exportovat STEP soubory (nebo další mechanické formáty), ale takové řešení není tak přímočaré pro navrhování a aplikování změn. Collaborator vám může zkrátit a zjednodušit komunikaci s kolegou (pokud je kolega neoblíbený nemusíte se s ním vidět vůbec) což může být výhodné v současné době nebezpečí nákazy.

radek@cadware.cz