česky english Vítejte, dnes je úterý 05. březen 2024

Tiskárna plošných spojů od BotFactory umí i nanášet pastu a osazovat SMD

13.05. 2020 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
obr1.png

O americké firmě BotFactory a její tiskárně plošných spojů jsme se už v minulosti několikrát zmínili, ale to bylo o jejich první tiskárně Squink – tak uměla jenom tisknout spoje na různé materiály (papír, plastik, FR4, atd.). Nová verze tiskárny pod názvem SV2 je už ale malé zařízení pro kompletní výrobu desky – tiskne plošné spoje, nanese pájecí pastu i lepidlo, a osadí desku SMD součástkami. Není omezena jenom na jednostranné desky, naopak zvládne až čtyřvrstvé desky. Díky možné volbě materiálu lze tak vyrobit nejenom pevné DPS, ale i ohebné.

Každá tiskárna má inkjetovou tiskovou hlavu, která na daný podklad nanáší kapičky vodivého inkoustu, stejně jako izolačního inkoustu pro vytvoření vícevrstvé struktury spojů desky. Tiskárna má ještě dvě další hlavy, které slouží pro nanášení pájecí pasty / lepidla a pick&place osazování.

Nejmenší šířka spoje, stejně jako přesnost tisku i nanášení pasty či lepidla je 200 µm, osazovat lze SMD součástky až do velikosti 0603. K dispozici jsou 3 modely, které se liší svými možnostmi – SV2 Starter, SV2 Enhanced a SV2 Professional (ta umí tisknout izolační inkoust a tím i tisknout 4 vrstvé desky).

Pochopitelně, že tiskárna nenahradí běžný proces výroby holé desky a osazování, ale při prototypování či jednorázové výrobě, je vítaným pomocníkem ve výrobě, zejména, když cena základní verze je kolem 5 tisíc dolarů.

Na YouTube je několik videí, které ukazují možnosti i práci s tiskárnou, např. toto video.

Více informací je zde

mklauz@dps-az.cz