česky english Vítejte, dnes je pondělí 11. prosinec 2023

HENSOLDT zvládnul výrobu 10vrstvé desky aditivním způsobem na 3D tiskárně od Nano Dimensions

27.05. 2020 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
01.jpg

Německá společnost HENSOLDT známá jako dodavatel řešení používající senzory, úspěšně zvládla výrobu 10vrstvé desky plošných spojů aditivní metodou výroby na 3D tiskárně GragonFly LDM on izraelské firmy Nano Dimensions. Deska je osazena součástkami na obou vnějších stranách.

Aditivní výroba desky spočívá s postupném nanášení jednotlivých dielektrických vrstev desky pomocí polymerového inkoustu, zatímco současně se nanáší plošné spoje vodivým inkoustem. Postupným tiskem obou materiálů lze vyrobit i pokovené a nepokovené otvory. Oba dva inkousty vyvíjí a dodává výrobce tiskárny.

Pro HENSOLDT je zvládnutí výroby takové desky důležité, protože umožní velmi rychle ověřit funkčnost zamýšleného produktu bez potřeby zadávat výrobu mimo firmu, což je důležité zejména v případě zakázek pro vojenské účely. Dává ji to jisté výhody před konkurencí, která si nechá vyrábět zkušební prototypy tradičním způsobem.

I když tiskárna desek DragonFly je dostupná již několik let, nebylo dříve možné součástky pájet na obě dvě strany desky. Nově vyvinutý polymerový inkoust, kterým se realizuje dielektrická vrstva desky, i vodivý inkoust, splňují potřebné požadavky jak z hlediska elektrických vlastností, tak oboustranného pájení.

Celá zpráva zde

mklauz@dps-az.cz