česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

UCAMCO vydal specifikaci formátu Gerber X3, který zahrnuje i údaje o součástkách

03.11. 2020 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
obr1.jpg

Belgická společnost Ucamco, která je správcem formátu dat GERBER, vydala konečnou specifikaci nově upraveného formátu Gerber ve tvaru Gerber X3, který zahrnuje i informace o součástkách.

Dalo se čekat, že po zavedení upraveného formátu Gerber X2, který zahrnuje podrobnější informace o struktuře navržené desky plošných spojů (různé typy via otvorů, pokovení otvorů, atd.), přijde Ucamco s dalším doplněním informací do Gerber dat, která jsou potřebná pro výrobu (hlavně osazování desky).

Gerber X3 umožní na rozdíl od běžných Gerber dat a Gerber X2 vizualizovat umístění součástek na desce, kontrolovat toto rozmístění na možné chyby a připravit podklady pro osazování. Dále umožní generovat podklady pro zhotovení tiskové šablony a programování osazovacích strojů.

Uvolněná specifikace nového formátu Gerber dat pod názvem Gerber X3 je volně dostupná ke stažení. V tuto chvíli má význam hlavně pro vývojáře programů pro návrh desek a CAM programů používaných pro výrobu holých desek a navazující výrobu (osazovaní, testování), aby implementovaly Gerber X3 do svých programů. V současné chvíli tak zatím učinili ve firmě Pentalogix, která nabízí CAM program ViewMate.

Vypadá to, že Ucamco, jako správce Gerber dat, chce s Gerber X3 konkurovat již zavedeným formátům dat určeným pro výrobu, jako jsou ODB++ a IPC-2581, přičemž těží z obecně rozšířeného používání Gerber dat. Bude zajímavé sledovat další vývoj, o kterém vás budeme informovat.

Celá zpráva zde.

mklauz@dps-az.cz