česky english Vítejte, dnes je úterý 05. březen 2024

Zkuste při osazování VisualPlace – je zdarma a může být užitečný

01.12. 2020 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
obr1.jpg

Program VisualPlace od holandské společnosti Compuphase je sice zdarma, ale jeví se při osazování jako potenciální dobrý pomocník. Program je volně k dispozici pro komerční použití, jeho stažení nevyžaduje žádné údaje o zájemci o používání.

VisualPlace umožňuje využít běžně dodávané podklady z návrhu desky (Gerber data, výpis materiálu a pick&place data) k vytvoření inteligentních dat, s jejichž pomocí lze řešit užitečné úlohy během osazování a inspekce desek, například:

  • vyhledávat součástky na desce z výpisu materiálu
  • porovnávat osazenou desku s výpisem materiálu a potiskem z Gerber dat (First Article Inspection)
  • připojit kameru se záběrem skutečné desky pro porovnání s osazovacím výkresem
  • a zřejmě i další operace podle uvážení uživatele

Velkou výhodou tohoto program je využití Gerber podkladů, které jinak reprezentují pouze grafiku (například Gerber potisku), takže v nich nelze součástky vyhledávat. Gerber data i výpis materiálu sice lze v počítači snadno zobrazit, ale bez vzájemné vazby. Program VisualPlace tuto situaci zvládne s pomocí Gerber potisku a souboru dat typu pick&place, který obsahuje souřadnice středů součástek, jejich referenční značení (RefDes), natočení a umístění (horní/spodní strana desky).

Součástka se v Gerber obrázku potisku identifikuje pomocí středu součástky (centroid) ze souboru pick&place, ve kterém je navíc značení součástek identické s výpisem materiálu (BOM). Sloučením všech tří souborů (Gerber potisk, pick&place a BOM) v programu VisualPlace je možné vyhledávat součástky stejného typu a jednotlivé součástky v zobrazeném potisku desky. Místo vysvícení obrysu (nebo potisku) součástky se při vyhledávání zobrazí červené kolečko uprostřed potisku dané součástky, jak je vidět na přiloženém obrázku.

K programu je možné připojit i kameru a její obrázek osazené desky kombinovat se zobrazeným potiskem pro porovnání. VisualPlace si také umí přečíst referenční značení součástek v potisku díky zabudovanému OCR a další věci.

Výstupem programu je několik typů hlášení, například Flip-Book, kde je každá součástka zobrazena v potisku desky včetně dat součástky. Jiným výstupem je výpis materiálu pro osazování, nebo výkres potisku s červeně uvedeným referenčním značením součástek ve středu jejich potisku.

Nedostatkem programu je fakt, že data pick&place a výpisu materiálu v CSV souboru musí být v přesně definovaném tvaru – program sám neumí přiřadit kolonky dat z importovaného souboru do svého formátu, takže uživatel si data musí takto uspořádat předem podle vzoru v programu.

Program lze stáhnout zde

mklauz@dps-az.cz