česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

Add-on software umožní získat odhad spolehlivosti obvodu přímo při kreslení schématu

02.02. 2021 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
obr1.jpg

I když jsme se na stránkách časopisu a webového portálu zmiňovali již vícekrát o plug-in software pro předpověď spolehlivosti (na příklad zde) od izraelské firmy BQR, vypadá to, že zájem se projevuje se zpožděním až teď. O co se jedná?

Firma BQR je známý průkopník v software pro odhad spolehlivosti elektronického obvodu. Software fiXtress, který se předpovědí spolehlivosti zabývá již mnoho let, umí spočítat hodnotu MTBF (doba mezi poruchami) několika způsoby a podle několika dostupných standardů. Použití tohoto samostatného software je univerzální, protože si načítá výpis materiálu a netlist z programů pro kreslení schémat.

Add-on software pod názvem ECAD Plugin je zjednodušená verze programu fiXtress, určená pro použití s programy DxDesigner (Mentor), Altium a Orcad. Výhodou je, že program si čte výpis součástek a netlist přímo z programu, takže není potřeba tato data exportovat a importovat. Rovněž uživatelské prostředí nadstavby je trochu zjednodušené, protože tato varianta programu se zaměřuje jenom na zcela základní metodu výpočtu, kterou je Parts Count, a jenom podle jednoho ze dvou (možnost výběru) standardů – vojenského Mil Hdbk 217 nebo komunikačního Telcordia SR-332. Tím má uživatel usnadněnou práci při nižší ceně programu.

ECAD Plugin funguje tak, že vývojář obvodu se kdykoliv v průběhu kreslení schématu může přesvědčit o tom, že navrhovaný obvod splňuje požadavky na předpokládanou dobu spolehlivosti vyjádřenou hodnotou MTBF. Program si zjistí použité součástky, z knihovny modelů součástek si zjistí jejich hodnotu Failure Rate pro dané podmínky použití obvodu (teplota, prostředí použití, vybraný standard) a vypočte výsledné MTBF pro celý obvod. V případě, že model dané součástky není v knihovně dostupný, uživatel si ho může dopsat (katalogový údaj), nebo vytvořit v editoru knihovny.

Více informací je u lokálního dodavatele

mklauz@dps-az.cz