česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

Sériové EEPROM od Microchipu. S rozhraním I2C a ještě rychleji

27.09. 2021 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Mezi nejčastěji používané sériové komunikační sběrnice v embedded systémech po právu řadíme I2C a také SPI. Každé rozhraní zde přitom bude mít jak své výhody, tak i nevýhody. Třeba SPI je sice rychlejším protokolem, nicméně za cenu vyšších nákladů a dalších omezení.

Aby nyní společnost Microchip Technology v oblasti sériových pamětí EEPROM překlenula propast mezi oběma přístupy, představila nedávno první komerčně dostupnou sériovou paměť EEPROM vybavenou rozhraním I2C s podporou přenosových rychlostí 3,4 Mbitů/s, obvody s označením 24CS512, které se tak mohou díky svižnější komunikaci pasovat do role vůbec nejrychlejší EEPROM s I2C. Přenosy na sběrnici byly až dosud u tohoto druhu paměti limitovány jedním megahertzem, což také mnohdy nestačilo – zvláště pak u jejich větších kapacit. Vývojáři proto museli zpravidla sáhnout po variantách s rozhraním SPI, kde mohli výměnou za vyšší cenu a některé další kompromisy počítat až s 20 MHz.

24cs512 (jpg)

Více informací najdete v celé zprávě New I2C Serial EEPROM Introduces 3.4MHz High-Speed Mode Operation, Software Write-Protection and Factory Programmed Serial Numbers.

robenek@dps-az.cz