česky english Vítejte, dnes je neděle 03. prosinec 2023

Společnost AWOS spustila čtvrtou výrobní linku. Reaguje tak na rostoucí poptávku po výrobě průmyslové elektroniky

01.08. 2023 | Zprávy
Autor: AWOS
01.jpg

Společnost AWOS, jeden z největších českých nezávislých výrobců průmyslové elektroniky, rozšiřuje své výrobní kapacity. Díky nové výrobní lince a také díky modernizaci jedné ze stávajících linek navyšuje svou výrobní kapacitu o 30 procent. Společnost tak reaguje na významný nárůst poptávky v posledním roce a také na vzrůstající trend návratu výroby elektronických zařízení z asijských trhů zpět do Evropy.

Pandemie koronaviru i současná geopolitická situace způsobily významné otřesy v globálních obchodních vztazích. Dodat zboží z Asie je nyní mnohem náročnější a dražší než v minulosti. To ovlivnilo i oblast výroby průmyslové elektroniky, kde se zásadním problémem stala dostupnost a spolehlivost dodávek elektronických komponent. Proto se firmy nejen v Česku, ale i v Evropě snaží dosáhnout alespoň částečné soběstačnosti a hledají dodavatele na evropském kontinentu,“ říká Lenka Šírová, ředitelka společnosti AWOS.

Právě na evropský trh se pardubický AWOS zaměřuje. Zákazníci z Evropy tvoří zhruba 90 procent zakázek. Z toho 80 procent připadá na český trh a zbytek na ostatní trhy v rámci Evropské unie.

V roce 2022 dosáhla velikost celosvětového trhu s deskami plošných spojů více než 82 miliardy USD a očekává se, že do roku 2030 vzroste na 128 miliard USD. K hlavním faktorům tohoto růstu patří technologický pokrok v oblasti průmyslové automatizace, zdravotnických přístrojů a také rostoucí obliba v moderních elektronických zařízeních.

To potvrzuje i Lenka Šírová, která komentuje hlavní segmenty zákaznického portfolia AWOSu: „Rozvoj internetu věcí (IoT) zásadně proměňuje trh. Nejedná se jen o výrobu spotřební elektroniky, ale kupříkladu v energetice jsou trendem tepelná čerpadla či jednotky vyhodnocující odběr elektřiny. V medicíně jsou to například operační stoly a ovládací prvky umožňující vzdálené pacientské zákroky či operace. V dopravě je v současnosti kladen enormní důraz na bezpečnost, a to zejména v souvislosti s rozvojem autonomie, navigačních systémů a diagnostiky provozu.“

Spolu s novou výrobní linkou AWOS zmodernizoval rovněž jednu ze svých stávajících linek. Kromě zvýšení kapacity a flexibility pro zákazníky implementoval do linky také řízenou trasovatelnost s inteligentními feedery a RFID čipy. „Zákazníci se stále častěji zajímají o to, zda dodávané produkty jsou vyráběny v Evropě,“ potvrzuje trend Lenka Šírová. Firma rovněž disponuje novým rentgenem s laminografií umožňujícím high-tech výrobu se sofistikovanou diagnostikou kontroly zapájení. Tuto kvalitativní kontrolu v AWOSu využívají zejména pro své projekty, ale nabízí také externě jako službu i dalším výrobcům elektroniky a institucím.

Společnost AWOS v současnosti zaměstnává v Pardubicích přes 70 zaměstnanců. S rozšiřováním a modernizací výroby je pro firmu kromě zajištění plynulých dodávek elektronických součástek velkou výzvou také odborná a technická zdatnost pracovníků. Od roku 2020 je AWOS součástí české technologické a realitní skupiny TTC, která tak celkem se čtyřmi výrobními závody patří mezi největší nezávislé výrobce elektronických zařízení ve střední Evropě.

O AWOS

Společnost AWOS se řadí mezi největší české nezávislé výrobce a poskytovatele služeb v oblasti průmyslové elektroniky. Její služby zahrnují návrh a vývoj HW/SW, konstrukci desek s plošnými spoji, výrobu prototypů včetně certifikace, realizaci, testování a dodávku sériové výroby. Mezi její odběratele patří české i zahraniční společnosti např. z odvětví energetiky, potravinářství, elektroniky pro průmyslovou automatizaci a dopravu, telekomunikací, obranného průmyslu nebo zdravotnictví. Společnost je součástí české technologické a realitní skupiny TTC. Více na www.awos.cz.

O skupině TTC

TTC je česká technologická a realitní skupina. Vznikla v roce 1993 a dnes ji tvoří přes třicet společností se sídlem v České republice, na Slovensku a na Ukrajině a se zákazníky v 38 zemích světa. V roce 2021 dosáhla TTC konsolidovaného obratu ve výši 1,2 mld. korun. Skupina je zastřešena společností TTC HOLDING, a.s., která přímo nebo prostřednictvím svých dcer drží majetkové podíly v jednotlivých společnostech. Více na www.ttc.cz.