česky english Vítejte, dnes je středa 17. srpen 2022

Dva analogové simulátory hodné odzkoušení, navíc téměř zdarma

DPS 2/2017 | CAD/CAE/CAM - články
Autor: Ing. Milan Klauz

Z dílny nám nepříliš známého autora Alexeie Smirnova (Sidelinesoft) pochází dva obvodové simulátory, které alespoň podle dostupného popisu a obrázků stojí za pozornost. Jedná se o simulační programy NL5 a idealCircuit.

Simulátor NL5

Základním programem je analogový obvodový simulátor NL5 [1], který pracuje s ideálními komponenty. Zatímco se běžné simulační nástroje založené na SPICE pokouší provést přesnou simulaci za použití reálných modelů nelineárních součástek s velkým množstvím parametrů, jde NL5 jinou cestou – místo komplexních modelů pracuje s ideálními součástkami. Použití ideálních součástek má výhodu v tom, že nečiní simulaci složitou, pomalou a mnohdy nespolehlivou. Ideální součástku si lze představit na příkladu spínače – ideální spínač má jenom dva stavy, ve kterých je odpor buď nulový, nebo nekonečný. S ideálními komponenty lze posoudit obecný koncept zapojení návrhu obvodu, zatímco podrobná analýza se ponechá na simulátorech typu SPICE.

Dva analogové simulátory hodné odzkoušení, navíc téměř zdarma

Simulátor NL5 se může hodit prakticky každému, kdo potřebuje simulovat analogové obvody, ať už se jedná o zkušeného, nebo právě začínajícího vývojáře či studenta. Doba potřebná k osvojení si práce s programem je údajně minimální, protože ovládání je velmi intuitivní. Schematické zapojení lze modifikovat i při spuštěné simulaci, což umožňuje získat ihned výsledky pro různé situace.

Simulátor si je možné vyzkoušet zdarma po dobu 30 dnů. Roční či trvalou licenci lze pak získat za 99, resp. 199 dolarů. Za necelých 500 dolarů je potom k dispozici licence pro neomezený počet uživatelů. Program je možné stáhnout na stránkách společnosti Sidelinesoft [1].

Simulátor idealCircuit

Tento simulační program je odvozen od programu NL5. Používá sice stejný simulační algoritmus, ale je celkově zjednodušený, a tak je k dispozici zdarma. Výsledkem zjednodušení je velmi snadné, intuitivní ovládání bez speciálních možností simulací. Obsahuje rovněž méně modelů, se kterými lze pracovat.

Simulační program idealCircuit [2] je vhodný pro studenty a amatéry. Studenti mohou simulovat jednoduchá zapojení z učebnic a nemusí přitom vybírat specifický typ dané součástky, když jim stačí použít její ideální podobu. Simulátor je zdarma ke stažení na odkazu [2].

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik