česky english Vítejte, dnes je středa 08. prosinec 2021

Návrhový program zdarma připomíná 30. výročí programu CADSTAR

30. výročí programu CADSTAR [1] oslavila firma Zuken vydáním verze CADSTAR Express [2], která je uživatelům poskytována zdarma. Zahrnuje všechny základní funkce plné verze, ale návrh desky je omezen na 300 vývodů a 50 součástek. Tato verze navíc umožňuje vyzkoušet XR 2000 − nový nástroj pro rozmísťování součástek a routování (Place and Route Editor).

Návrhový program zdarma připomíná 30. výročí programu CADSTAR

CADSTAR Express má vše potřebné pro návrh desky – editor schematického zapojení, přenos dat do desky, rozmístění součástek i routování desky několika způsoby (interaktivní, auto-interaktivní a plně automatické). Variant Manager usnadňuje vytvoření variant návrhu desky v rámci jednoho návrhu. Program generuje všechny podklady potřebné pro výrobu desky.

CADSTAR Express nezahrnuje některé specializované možnosti plné verze, jako jsou:

  • routování na zadanou délku či zpoždění signálu,
  • analýza signálové integrity,
  • 3D prostředí pro ověření mechanického návrhu,
  • CADSTAR Design Migration Tool.

Aby uživatel programu mohl začít pracovat co nejdříve, je program dodáván s prakticky zaměřeným elektronickým návodem o 130 stránkách. Ten ve čtyřech kapitolách probírá názorně celý proces návrhu desky, přičemž ještě nabízí 35 videí s praktickými ukázkami, jak se s programem pracuje. CADSTAR Express má rovněž zabudovanou knihovnu 20 tisíc součástek, která však představuje pouze část z celkových 250 tisíc součástek plné verze programu.

Výročí 30 let existence návrhového programu CADSTAR je poměrně významné jubileum, a tak je vhodné se alespoň stručně zmínit o jeho historii. CADSTAR byl původně vyvinut ve Velké Británii v roce 1987 dnes již téměř neznámou firmou Racal-Redac. V polovině 90. let pak přešel pod japonskou společnost Zuken [3], která tak od britské firmy získala nejen program CADSTAR, ale také high-end systém Visula, který se později stal základem dnešní řady návrhových programů CR-5000 až 8000.

CADSTAR je i nadále vyvíjen ve Velké Británii a protože se jeho název v průběhu desetiletí nezměnil, připomíná i nadále slavnou trojici návrhových systémů PCAD, CADSTAR a PADS z 80. let minulého století, které se prosadily po celém světě. Je stále určen individuálním návrhářům a menším vývojovým skupinám, i když jeho dnešní možnosti nesrovnatelně přesahují funkčnost jeho tehdejší DOS verze.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik