česky english Vítejte, dnes je úterý 05. červenec 2022

EAGLE v9 přináší další praktické novinky

DPS 5/2018 | CAD/CAE/CAM - články
Autor: Ing. Milan Klauz

Nová verze návrhového programu EAGLE v9, která byla uvolněna před létem, přináší opět nové funkce a možnosti v návrhu DPS. Zde jsou některé z nich:

Quick Route

Jedná se o autorouter pro jeden spoj (případně celou net), několik spojů (nets) a diferenciální páry najednou, a to jedním kliknutím myši. Lze ho použít jak na vzdušných spojích (airwires), tak i na částečně, či zcela, routovaných spojích. Quick Route má celkem 4 módy práce, které se liší v detailech použití.

  • Quick Route Airwires – kliknutím na začátek vzdušného spoje (airwire) se tento spoj automaticky položí. V případě tažení spoje, které bylo započaté manuálně, klávesa ENTER tažení spoje automaticky dokončí.
  • Quick Route Signal – funguje podobně jako v předešlém případě s tím rozdílem, že bude routovat celou net nebo diferenciální pár.
  • Quick Route Multiple Signals – velmi pěkná funkce, která umožňuje automaticky položit více spojů najednou, nejenom sběrnice, ale i nesouvisející spoje, které spolu sousedí. K tomu je potřeba vybrat pájecí plošky (pads), odkud vzdušné spoje vychází a potvrdit klávesou ENTER. Pájecí plošky se vyberou levým kliknutím na prvním padu a tažením přes zbývající plošky.
  • Smooth Signal – autorouter funguje i tehdy, když je spoj již na desce položen, např. manuálně. V takovém případě ho může nová funkce upravit, vyhladit tak, že vlastně přeroutuje jeho nevyhovující segmenty, přičemž se řídí nejkratší možnou délkou spoje. Funguje na jednotlivých i vícenásobných spojích.

Design Manager

Nový panel umožňuje navigovat v celém návrhu desky, to znamená vyhledat jakoukoliv entitu (entity) na desce ze seznamu v panelu. Tak z panelu Design Manager lze například:

  • Vybrat ještě neroutované nety (jeden nebo několik) a nechat je routovat s pomocí Quick Route.
  • Vybrat jeden nebo několik netů již položených plošných spojů a odstranit je (rip up).
  • Vybrat jeden nebo několik objektů a zvýraznit je.
  • Vybrat jakýkoliv objekt a aplikovat libovolný možný povel.
  • Filtrovat a třídit objekty podle potřeby.
  • ...a další.

Panel zobrazuje zvlášť součástky a zvlášť nety pomocí záložek Elements a Signals (obr. 3).

EAGLE v9 přináší další praktické novinky

Pokud se v seznamu vybere součástka, potom se automaticky zvýrazní na desce. Vybraná součástka bude v panelu zobrazena s detaily jednotlivých vývodů, včetně informací o jednotlivých pájecích ploškách a nepájivé masce padsů.

Pokud se v panelu vybere net (nety), také se automaticky zvýrazní. Nety se v okně zobrazí se všemi svými detaily. Pravé kliknutí myši nabídne převod do editoru, odstranění plošného spoje (rip up) nebo routování s pomocí Quick Route. Co je možné udělat manuálně v editoru desky, lze zde provést automaticky výběrem ze seznamu. Pokud se v panelu zvolí možnost odstranění plošného spoje (rip up), potom lze volit odstranění plošného spoje s via otvory, napojenou měď nebo napojenou měď na stejné vrstvě desky.

Závěr

Verze 9 přináší samozřejmě více novinek, ale výše popsané jsou těmi nejvýznamnějšími. Zde je nutné zmínit, že obdobné funkce jsou již dlouho běžné u návrhových programů vyšší třídy, ale pro EAGLE znamenají v tuto chvíli významné zlepšení.

Více na: www.autodesk.com/products/eagle/blog/autodesk-eagle-9

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik