česky english Vítejte, dnes je sobota 21. květen 2022

Novinky ve světě EDA softwaru

DPS 6/2019 | CAD/CAE/CAM - články
Autor: Ing. Milan Klauz

Dva z největších výrobců EDA softwaru, společnosti Cadence Design System a Zuken, představili novinky ve svém portfoliu. Zatímco firma Cadence přichází s high-end simulačním nástrojem, Zuken kombinuje osvědčený systém pro návrh desek s možnostmi internetu.

eCADSTAR

Společnost Zuken, známá zejména svými programy CADSTAR a CR8000 pro návrh desek plošných spojů, představila koncem léta nový nástroj eCADSTAR [1]. Ten kombinuje návrh desek s internetovým propojením a vytváří návrhovou platformu bez hranic tím, že umožňuje připojit návrh desky na navazující procesy, potřebné například pro zobrazení návrhu další osobou (design review) nebo výrobcem desek. Cílem této nové návrhové platformy je zajistit pomoc návrhářům na všech potřebných úrovních, a to kdykoli a kdekoli. Jak již název napovídá, vychází tento program z oblíbeného návrhového systému CADSTAR.

Novinky ve světě EDA softwaru

eCADSTAR má zabudovaný přístup k webovému portálu, který zajišťuje přístup jak k vlastním, tak i externím službám, které navazují na návrh desky. Uživatel eCADSTARu tak může například vyhledávat i objednávat součástky přímo z návrhového programu. Online spolupráce také podporuje připojení ke službám třetích stran, které nabízejí pomoc s návrhem, simulacemi nebo výrobou, například k webům Allied Electronic & Automation, Arrow, Digi-Key, Mouser Electronics, PCB Libraries, RS, Samac- Sys nebo Ultra Librarian.

Vlastní program je modulový, přičemž základními moduly jsou kreslení schémat, návrh desek, editory součástek a prohlížeč. K dispozici je několik sestav, které doplňují tu základní o další přídavné moduly, například Impedance Control, Length & Delay Routing, Variants, Constraints atd. Nejnižší sestava Base tak zahrnuje pouze základní moduly, zatímco nejvyšší Ultimate obsahuje všechny. Speciální sestava Advanced HS je rozšířena o moduly potřebné pro high- -speed návrh desek, zatímco sestava Advanced 3D má moduly potřebné pro snadnou integraci do 3D systémů.

Zaváděcí cena eCADSTARu začíná zhruba na 60 tisících korunách za základní verzi. Pro zájemce o odzkoušení je k dispozici 30denní zkušební licence.

Novinky ve světě EDA softwaru 1

Celsius™ Thermal Solver

Americká společnosti Cadence Design Systems, Inc. [2], výrobce systémů Allegro a Orcad pro návrh DPS a také programů pro návrh a verifikaci integrovaných obvodů, představila svůj nový simulační program Celsius™ Thermal Solver.

Tento simulační nástroj je určen pro kompletní elektro-teplotní simulace v návaznosti na návrh součástek, desek plošných spojů i celých elektronických systémů. Celsius™ Thermal Solver navazuje na úspěšné uvedení programu Clarity™ 3D Solver na počátku tohoto roku. Použitá inovativní multifyzikální technologie umožňuje firmě Cadance dále expandovat na rychle rostoucím trhu systémových analýz.

Celsius™ Thermal Solver je založen na odzkoušené mnohonásobné paralelní architektuře, která pracuje bez omezení přesnosti až 10krát rychleji než předcházející řešení. Kombinuje analýzy typu Finite Element Analysis (FEA) a Computational Fluid Dynamics (CFD) v jednom nástroji tak, aby zajišťoval úplné systémové analýzy.

Celsius™ Thermal Solver může provádět teplotní simulace ve 3D strukturách v závislosti na elektrických poměrech, a to jak v ustáleném (steady-state), tak i v přechodovém (transient) stavu. Takové simulace umožňují lépe nahlédnout do reálného světa chování systémů.

Tento simulační program lze plně integrovat s jinými softwary firmy Cadance pro návrh IO a desek plošných spojů. Toto řešení umožňuje provádět potřebné teplotní analýzy přímo během vývoje čipů, DPS i celých systémů. Když se Celsius™ Thermal Solver použije v návaznosti na Clarity 3D Solver, Voltus IC Power Integrity and Sigrity technologii pro návrh DPS a IO, mohou vývojové týmy kombinovat elektrické a teplotní analýzy až na úrovni systému daleko přesněji než za použití dosud dostupných nástrojů. Program je navíc optimalizován pro prostředí cloudu.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik