česky english Vítejte, dnes je úterý 05. červenec 2022

Mentor je nyní Siemens EDA

DPS 2/2021 | CAD/CAE/CAM - články
Autor: Ing. Milan Klauz

Koncem loňského roku oznámila společnost Siemens plnou integraci firmy Mentor do své struktury, respektive do části Siemens Digital Industries Software, a to pod názvem Siemens EDA [1].

Společnost Mentor (původně Mentor Graphics) byla jedním z prvních výrobců EDA softwaru na světě. Vznikla už v roce 1981, téměř současně se svým dlouholetým a největším konkurentem Cadance Design Systems, jako odezva na velkou poptávku po komplexním softwaru pro návrh integrovaných obvodů. Do oblasti návrhu desek plošných spojů vstoupila o několik let později programem Board Station.

Software pro elektroniku byl v první polovině 80. let minulého století zaměřen zejména na simulace a verifikace obvodů (CAE software). Firmy Mentor Graphics, Valid Design Systems a Daisy Systems daly tenkrát vznik označení EDA pro software, který automatizoval návrh elektronických obvodů.

Protože návrh integrovaných obvodů nezahrnoval jen jeden program, a navíc navazoval na řadu dalších návrhů elektronických systémů, stávala se nabídka Mentor Graphics stále rozsáhlejší. Rozšíření svého portfolia realizovala firma převzetím jiných výrobců softwaru. Tak se například návrh desek od firmy Veribest stal později základem dnešního programu Xpedition, zatímco převzetí společnosti Innoveda v roce 2002 přidalo programy PADS, HyperLynx a DxDesigner.

Firma Mentor Graphics se postupně rozrostla na společnost s téměř 6 tisíci zaměstnanci a pobočkami po celém světě. Nabízela více než 100 programů pro vývoj a výrobu elektroniky, které zahrnovaly jak programy pro návrh, verifikaci a výrobu integrovaných obvodů, tak i návrh, simulace a výrobu desek plošných spojů, návrh FPGA, CFD simulace teploty a proudění, návrh kabelových svazků atd. Jako ty nejznámější lze uvést např. Catapult, Calibre, ModelSim, Questa, Xpedition, PADS, HyperLynx, Vesys nebo Capital. V průběhu doby byla firma dvakrát předmětem neúspěšného pokusu o převzetí – jednou od svého rivala Cadance, podruhé od soukromého investora. Teprve třetí pokus o akvizici na přelomu let 2016 a 2017 dopadl úspěšně, když společnost Siemens zaplatila za Mentor Graphics více než 4,5 miliardy USD, což bylo o 21 % více, než byla aktuální hodnota akcií. Poté byla firma přejmenována na Mentor, a Siemens business. Změna názvu na Siemens EDA platná od začátku letošního roku pak indikuje dokončenou integraci Mentoru do struktury Siemensu.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik