česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Testování elektrické bezpečnosti

Jednotlivé druhy spotřebičů podle charakteru jejich použití a třídy ochrany spadají do různých bezpečnostních kategorií s odlišnou skladbou vyžadovaných testů. Mezi základní testy patří test vysokým napětím a test izolace. U spotřebičů třídy ochrany I je vyžadován test zemnění – ochranného vodiče a test unikajícího proudu.

Firma TR instruments zastupuje výrobce testerů elektrické bezpečnosti, jedná se o firmy Kikusui, Clare, GW Instek a Elabo. V nabídce jsou jak jednoúčelové analogové testery směrované na konkrétní test až po procesorem řízené programovatelné automaty s vysokým poměrem cena/výkon. Tyto testery jsou ideální pro střední a velké výrobní linky, kde je nutné denně otestovat stovky až tisíce spotřebičů. Inteligence těchto testerů je vytvořena na základě dlouhodobé zkušenosti a dle požadavků zákazníků.

Testování elektrické bezpečnosti.jpg

Obr. 1 Multifunkční tester HAL 104

Testery elektrické bezpečnosti lze rozdělit do několika kategorií. Jedná se o multifunkční testery, programovatelné VN testery, testery ochranného vodiče a testery unikajícího proudu. Jednotlivé typy nabízejí různé možnosti vzdáleného řízení. Nejvyšší modely jsou standardně vybaveny rozhraními GPIB, RS232, USB nebo Ethernet a umožňují testery plně řídit a použít je na automatické výrobní lince.

K přístrojům se nabízí široké spektrum doplňkového příslušenství jako jsou různé typy testovacích sond, výstražných lamp, bariér nebo bezpečnostních krytů s ohledem na maximální bezpečnost obsluhy během prováděných testů.

Poslední novinkou je multifunkční tester HAL 104 anglického výrobce Clare. Tento přístroj v sobě integruje test AC a DC vysokým napětím, izolačního odporu, ochranného vodiče, unikajícího proudu, měření příkonu testovaného zařízení. Přístroj má široké uplatnění, jelikož je vybaven RS232 rozhraním pro vzdálené řízení a také má vnitřní paměť pro uložení naměřených dat. HAL 104 je plně konfigurovatelný, umožňuje definovat počet opakování pro jednotlivé zkoušky, řadit je v libovolném sledu za sebou a nastavovat různé spouštěcí a vyhodnocovací podmínky. Zadávání vstupních dat při běžném testování v provozu zjednoduší čtečka čárového kódu, kterou lze zadávat informace o měřeném produktu, vybírat druh testu aj.

Případné další informace Vám poskytne firma TR instruments spol. s r.o., www.trinstruments.cz