česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Rotační enkodér AS5050 – krok vpřed s nejnižším příkonem

DPS 5/2011 | Články
Autor: Redakce

Společnost austriamicrosystems (AMS), firma s vedoucím postavením v návrhu a výrobě výkonných analogových integrovaných obvodů, oznámila v březnu 2011 uvedení nového 10bitového magnetického rotačního enkodéru AS5050 určeného k bezkontaktnímu snímání polohy. Ten má v daném oboru nejnižší příkon a nejmenší rozměry. Enkodér AS5050 disponuje režimy automatického vypnutí a probuzení a je určen pro aplikace s malým příkonem (např. robotiku). Je rovněž vhodný k ovládání servomotorů a jako vstupní zařízení pro levné přístroje napájené z baterií.

Rotační enkodér AS5050 – krok vpřed s nejnižším příkonem.jpg

Obr. 1 Blokové zapojení AS5050

Jednočipový obvod AS5050 obsahuje čtyři Hallovy snímače, 10bitový úhlový enkodér, inteligentní kontroler napájení a snadno použitelné 3 nebo 4vodičové komunikační rozhraní SPI (obr. 1). Nízkovýkonový enkodér umístěný v malém pouzdře QFN 4×4 mm je nejmenším zařízením ve své třídě. Odběr proudu je snížen na úroveň μA, hodnoty závisí na rychlosti odečtu. Typický odběr proudu je například 50 μA při 10 měřeních za sekundu – nejnižší hodnota v odvětví.

K sestavení bezkontaktního systému měření polohy postačí pouze několik pasivních součástek a magnet rotující nad čipem. Magnetický rotační enkodér AS5050 provádí veškeré úhlové kalkulace na čipu. Protože je vybaven automatickým buzením a vypínáním, odebírá proud pouze tehdy, když si hostitelský kontroler vyžádá nové měření. Po dokončení měření se napájení AS5050 automaticky vypne.

Andreas Pfingstl, marketingový manažer produktů společnosti austriamicrosystems, prohlásil: „Díky režimům automatického vypnutí a probuzení je 10bitový magnetický enkodér AS5050 obvodem s nejnižší dostupnou spotřebou v průmyslu. U zařízení napájeného z baterií prodlužuje dobu mezi nabíjením. Pomocí rozhraní SPI, které je průmyslovým standardem, nabízí také jednoduché propojení s běžnými mikrokontrolery.“

Rotační enkodér AS5050 pracuje s napájením od 3,3 V a lze jej použít v prostředí s teplotami od –40 °C až do +85 °C.

www.austriamicrosystems.com