česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

Rigol DSA 1000A – Spektrum do praxe

Spektrální analyzátory Rigol řady DSA 1000 a DSA 1000A jsou kompaktní, vysoce výkonné analyzátory spektra. Mají přepracované rozhraní, kterým se výrobce zaměřil na efektivní analýzu a uživatelsky přívětivé ovládání. Kombinace pevné konstrukce s širokoúhlou obrazovkou, novým rozložením kláves a sadou funkcí dělají z těchto přístrojů skvělé jak laboratorní, tak i přenosné digitální analyzátory s dostatečným výkonem pro řešení náročných aplikací například v bezdrátových aplikacích. Možnost napájení z baterie vám ulehčí práci na různých místech až na dobu tří hodin. Odečítání dat z jasného, 8,5palcového TFT displeje s vysokým rozlišením 800×480 bodů je mnohem pohodlnější, zvyšuje přesnost a interpretaci výsledků. Vysoké rozlišení umožňuje zobrazení velkého množství dat s vynikající přesností detailů.

Rigol DSA 1000A – Spektrum do praxe 1.jpg

Obr. 1 Spektrální analyzátor Rigol DSA 1030 včetně Tracking generátoru

Model DSA 1030A má frekvenční pásmo od 9 kHz do 3 GHz s RBW od 10 Hz. Z řady DSA 1000 se dělají dva modely, jejichž frekvenční pásmo začíná na 9 kHz s RBW od 100 Hz. U modelu DSA 1030 končí na 3 GHz a u modelu DSA 1020 končí na 2 GHz. K modelům s rozsahem do 3 GHz je možné přikoupit i tracking generátor. Tím se rozšíří možnosti použití těchto přístrojů na testování částí, které samostatně nejsou zdrojem žádného signálu. Několik typů rozhraní, včetně LAN, USB, VGA nebo volitelného GPIB umožňuje jednoduché uložení, sdílení a manipulaci s nahranými daty. Ta je pak možné dále analyzovat, porovnávat nebo tisknout pomocí kompatibilního software.

Obě řady analyzátorů využívají výhody mezifrekvenčního filtru (IF filtr), jako je třeba schopnost měřit malé signály díky tomu, že IF filtr umožňuje nastavení nižší šířky pásma a tím značně redukovat zobrazení průměrné úrovně šumu. Nastavením IF filtru na nejnižší rozlišovací schopnost, je možné rozeznat signály v rozestupu pouhých 10 Hz. Díky tomuto zlepšení rozlišovací schopnosti a selektivity je možné minimalizovat čas pro snímání a zvýšení rychlosti měření.

Pokud je potřeba hledět na cenu přístroje, stačí zvolit analyzátor z řady DSA 1000. Při vysokých požadavcích na výpočetní výkon a funkce přístroje je ideálním spektrálním analyzátorem model z řady DSA 1000A.

Díky jejich možnostem, ceně a výkonu jsou spektrální analyzátory firmy Rigol velice rozšířeny a používány v elektronické výrobě, údržbě, školství, RF vzdělávání, analýze poruch, výzkumu a vývoji, zkouškách součástí a pro jakékoliv další měření. Pomocí automatických ladicích funkcí se značně zjednodušilo hledání požadovaného signálu a zmenšilo se tak riziko, že by mohly být nějaké informace ztraceny při zadávání pevných hodnot uživatelem.

Další informace k přístrojům Rigol lze získat u společnosti Micronix, spol. s r. o., výhradního dovozce pro Českou republiku.

www.micronix.cz