česky english Vítejte, dnes je sobota 13. červenec 2024

EMA – elektronický mikro alarm GSM

DPS 6/2011 | Články
Autor: FLAJZAR

…aneb převratné zabezpečení automobilu

Zabezpečovacích systémů pro automobily je na trhu nepřeberné množství. Zejména levných dovozových alarmů z Číny lze najít na českých webech možná desítky druhů. Od nejjednodušších s výstupem na sirénu, až po složitější, s GSM modulem, imobilizérem, napojená na centrální zamykání atd. Co mají téměř všechny společné je nutnost montáže – spojení se systémem vozu. Potom existují autonomní zařízení, ať už GPS trackery (ovšem bez čidel), nebo nejrůznější příslušenství k běžným mobilním telefonům, většinou integrující otřesový senzor. Pokládají se většinou pod sedadlo a po detekci otřesů vytočí přednastavené telefonní číslo. Jejich provozní doba se odvíjí od stavu nabití vnitřní baterie. Nedá se však mluvit o zařízení předurčeném pro stálé zabezpečení vozu, spíše jde o chytré využití běžného mobilního telefonu k časově omezenému zabezpečení, např. na dovolené a podobně.

Ani jedna z uvedených variant nepřináší nic nového a neřeší zabezpečení těch desítek tisíc vozů střední a nižší kategorie, kde majitelé nechtějí investovat vysoké částky nejen za alarm, ale zejména za odbornou montáž.

Proto se zrodila myšlenka vyvinout zabezpečovací zařízení, které bude extrémně levné, malé, kompaktní a nebude třeba žádné montáže. Co mají totiž všechny vozy společné? Je to napájecí palubní konektor 12 V. Většinou je jich ve voze několik – ve předu pod palubní deskou, v zavazadlovém prostoru, někdy i u zadních sedadel. Využití těchto konektorů se přímo nabízí.

EMA – elektronický mikro alarm GSM 1

A tak vznikla EMA – nový zabezpečovací systém s nejjednodušší možnou instalací, bez nutnosti jakékoliv montáže, určený pro libovolný vůz. Snadno přenositelný z vozu do vozu, snadno ovladatelný pomocí vašeho mobilu. EMA je miniaturní elektronický alarm, sdružuje v jednom těle kompletní GSM část, senzory, záložní Li-Ion akumulátor a napájecí (nabíjecí) část 12 V včetně standardizovaného konektoru.

Pro zprovoznění stačí jen vložit SIM kartu a celé zařízení zasunout do napájecího konektoru (konektor zapalovače) vašeho vozu. Nyní jen prozvoníte. Zařízení si automaticky uloží vaše číslo, se kterým pak komunikuje. Pro další, podrobnější nastavení nebo změny můžete použít jednoduché SMS příkazy nebo připojit pomocí USB konektoru vaše PC. Ema s vámi komunikuje jednoduše, intuitivně. Snadno přidáte další telefonní čísla vašich členů rodiny nebo zaměstnanců, změníte texty SMS, název zařízení, pokud bude třeba, nastavíte senzory...

Ema je trvale zasunutá v napájecím konektoru (konektor zapalovače) automobilu. Jakmile vůz opouštíte, jen krátce prozvoníte z vašeho mobilu. Ema se zaktivuje a její senzory naklonění, otřesů, polohy a zvuku, detektor poklesu napětí v síti, popřípadě externě připojené senzory, hlídají váš vůz. Při některé z událostí (lze konfigurovat), jako je narušení prostoru vozu (zvuk, pohyb), naklonění (odtah), startování (detekce poklesu napětí v palubní síti) nebo neoprávněného pohybu vozidla (GSM lokátor) – kterákoliv událost spustí okamžité volání na přednastavená mobilní čísla, popřípadě pošle SMS. Vy pak máte možnost na dálku prostor odposlouchávat a případně sledovat trasu vozidla.

EMA pracuje ve dvou ovládacích režimech:

1. Pokud máte Emu zasunutou do napájecího palubního konektoru, kde je napětí i v době, kdy je vůz zaparkován (vypnut motor), ovládáte zařízení (ARM/DISARM) z vašeho mobilu buď pouhým prozvoněním nebo SMS zprávami.

2. V případě, že je Ema instalována v zásuvce, kde se napětí 12 V ztratí při vypnutí spínací skříňky, tedy v režimu parkování, lze tento stav využít k automatické aktivaci hlídání (ARM). Po vytažení klíčku je odpočítáván nastavený čas a po jeho uplynutí je automobil hlídán. Mobilní telefon tedy používáte pouze k deaktivaci při opětovném vstupu do vozu. Napájení zařízení zajišťuje vnitřní Li-Ion akumulátor.

Souhrn vlastností:

  • unikátní miniaturní GSM zabezpečovací zařízení
  • není nutná drahá montáž, umístění zabere pár vteřin
  • určená pro libovolný typ automobilu
  • snadná přenositelnost z vozu do vozu
  •  integrovány senzory, možnost připojení dalších externích čidel
  • hlásí narušení až na 6 mobilních telefonů
  • snadné ovládání pomocí vašeho mobilu
  • sledování polohy (GSM buňky)
  • vnitřní záložní Li-Ion akumulátor.

S radostí vám oznamujeme, že EMA vyhrála první cenu na Prague Fire&Security Days Award 2011 – mezinárodní přehlídce nejnovějších trendů v oboru protipožární a zabezpečovací techniky, systémů a služeb. Děkujeme!

Předběžná cena byla stanovena na 2499 Kč vč. DPH. Zahájení prodeje připravujeme přibližně na leden 2012.

Navštivte stránky: www.mojeema.cz