česky english Vítejte, dnes je neděle 03. prosinec 2023

Představujeme zajímavé společnosti: ELKO EP

DPS 5/2014 | Články
Autor: Redakce

To, že se koníček z dětství může výborně hodit i v podnikání, je možné ukázat na příkladu společnosti ELKO EP z Holešova. Jiří Konečný měl elektroniku v oblibě už jako kluk. Jeho velkou zálibou byla demontáž rádií i televizí, v devíti letech si postavil svoji první inteligentní elektroinstalaci s rozvodem po dvoulince. Když se potom ve škole dozvěděl o elektronice více, bylo rozhodnuto.

Svoje první nápady v podobě výkonových spínacích bloků pro vytápění přímotopů, bojlerů i podlahového topení realizoval sám v garáži už v roce 1993. I když byl o tyto výrobky zájem, hlavní námět další výroby na sebe nedal dlouho čekat. To už byli na práci dva a na svět přišlo první multifunkční časové relé MFR. S odstupem doby se to může zdát až nemožné, ale nejdražší částí relé byla tenkrát plastová krabička. Multifunkční relé v modulovém provedení na domácím trhu v té době chybělo a jeho výroba se tak mohla rozjet naplno. Různá funkční relé potom zůstala jednou z hlavních výrobních náplní až do dnešních dnů.

Představujeme zajímavé společnosti ELKO EP 1.jpg

Obr. 1 1993 – První výrobek: výkonový spínací blok

V roce 1996 začal v šesti lidech dodávat svoje multifunkční relé do OEZ Letohrad. To už ale také byla chvíle přechodu na SMD technologii a sériovou výrobu, budování prodejní sítě, certifikace výrobků i zajištění ochranné známky. Přes nesmělé amatérské začátky se vývoj i výroba rozjela tak, že už 3 roky po začátku bylo k dispozici celkem 27 výrobků, většinou modulových. Z garáže se výroba přesunula do nevyužívaných prostor školy v Roštění.

Představujeme zajímavé společnosti ELKO EP 2

Obr. 2 Příklad dnešní produkce – jednotka iNELS

S rostoucí výrobou bylo potřeba provést organizační změny, a tak v roce 1997 vznikla ELKO EP s. r. o., tentokrát už ale se 14 zaměstnanci. O nápady nebyla nouze, počet pracovníků se zvyšoval úměrně s požadavky na vývoj i výrobu, a tak nezbylo než se opět poohlédnout po větších vyhovujících prostorách. A tak se firma kolem roku 2000 opět přestěhovala, tentokrát již do Holešova, kde si pronajmula bývalou budovu PVT. Protože bylo zřejmé, že ani tento pronájem nevyřeší potřeby rostoucí poptávky po jejích výrobcích, zakoupila současně nedokončenou stavbu modelárny Loana Holešov. Tu během dalšího roku přestavěla tak, že získala moderní pracovní zázemí s výrobní plochou téměř 1 000 m². Ani tyto prostory ale nestačily dynamickému růstu firmy, a tak nezbylo než si vybudovat nové, moderní sídlo na pokraji Holešova, do kterého se firma přestěhovala o několik let později.

V roce 2002 vydala firma ELKO EP svůj již pátý katalog modulových elektronických přístrojů, hlídacích a monitorovacích relé. To už ale měla celkem 67 zaměstnanců a její kvalitní výrobky měly své pevné místo na domácím i zahraničním trhu. Spolupráce s OEZ Letohrad sice v té době už skončila, ale relé od ELKO EP se začala postupně prodávat i pod názvy takových výrobců, jakými jsou např. Schrack, Schneider Electric či Hager.

Přestože se relé stala pro ELKO EP synonymem, vývoj pokračoval dále, protože hledání nových možností uplatnění se stalo v této firmě hnacím motorem. V roce 2006 se tak zrodila druhá hlavní výrobní náplň firmy – systém iNELS pro inteligentní domovní elektroinstalace. Ta byla na začátku realizována pomocí sběrnice, ale již po dvou letech byla doplněna o bezdrátovou variantu RF Control. Systém iNELS byl opět po dvou letech doplněn o další přírůstek – iNELS Multimedia, který přidal k inteligentní elektroinstalaci i možnost ovládání zábavy, za což získal čestné uznání Grand Prix. Za výrobek RF Touch získala firma nejvyšší ocenění na veletrhu Amper a také od Českomoravské elektrotechnické asociace.

V té době se také společnost ELKO EP stala výhradním distributorem produktů slovinské firmy ETI Elektroelement d. d., se kterou od té doby úzce spolupracuje. Současně začala budovat svoje vlastní výzkumné a vývojové centrum.

Tak se stalo, že firma z Holešova vyváží do 60 zemí doslova po celém světě a má 8 poboček v zahraničí, např. v Německu a Rusku. S více než 170 pracovníky přímo v Holešově je významným zaměstnavatelem v regionu, zejména pokud se týká vysoce kvalifikovaných pracovníků. Díky své aktivní spolupráci se školami i atraktivní pracovní náplni se jí daří získávat nové zaměstnance přesto, že v místě jejího působení žádná škola zaměřená na elektroniku není.

Nemalou část své energie vydává společnost na marketing svých výrobků, a to prostřednictvím svých zahraničních poboček, různých výstav doma i ve světě, konferencí a školení, ukázkových prodejen i vlastního zpravodaje. V době, kdy velká část elektronických zařízení přichází z Číny, dokáže firma ELKO EP naopak své produkty do Číny vyvážet.

Zdá se, že ani do budoucna nechybí této společnosti zajímavé nápady ani chuť je realizovat. Více informací naleznete na: www.elkoep.cz.