česky english Vítejte, dnes je pondělí 11. prosinec 2023

Chcete namalovat senzor na zeď nebo papír?

DPS 2/2014 | Články
Autor: Redakce

Se zajímavým nápadem přichází návrhové studio Bare Conductive z Londýna, které je známé zejména svými vodivými barvami dodávanými např. ve formě fixů/zvýrazňovačů. Nadšenci pro zvuk a světlo vyvinuli vývojovou desku nazvanou Touch Board, ke které je možné připojit až 12 senzorů v podobě obrazců nakreslených vodivými barvami. K desce lze samozřejmě připojit i jiné vodivé materiály, např. kovové plochy různých tvarů. Dotykem nebo přiblížením k senzorům připojeným k desce Touch Board lze např. spustit zvukový nebo obrazový záznam přes integrované přehrávače MP3 a MIDI, podobně jako u Arduino nebo jiných kompatibilních zařízení. Senzor namalovaný vodivými barvami na zeď, sklo či papír může pak sloužit např. k ovládání světla, a to i pokud je jejich povrch zakrytý jiným materiálem.

Obr. 1

Vývojová deska Touch Board je navržena pro univerzální použití k různým projektům. Je předprogramovaná pro dotykové snímání, které spouští zvuk. Snímač (obrazec nakreslený vodivou barvou na papír či jiný povrch, nebo kovová ploška) připojený na první vstup spouští první zvukový záznam, vstup číslo dvě pak druhý záznam a tak dále až po vstup č. 12. MicroSD karta na desce již obsahuje některé ukázkové zvukové záznamy, uživatel si však samozřejmě může na kartu nahrát své vlastní (MP3). Jediné, co je potřeba, je připojit baterii a sluchátka či reproduktor. Desku lze ale naprogramovat i na snímání přiblížení až na vzdálenost 20 cm. Materiál i tvar a rozměry připojených snímačů mají vliv na aktivaci výstupů, čímž lze docílit různých efektů.

Obr. 2

Vývojová deska Touch Board, která je kompatibilní s Arduino, používá mikroprocesor Atmel ATMega32U4, dotykové rozhraní Freescale MPR121 a audioprocesor VLSI VS1053B. Pro napájení slouží LiPo baterie 3.7 V, ale deska může být také napájena a programována přes USB (pracuje s 5 V). Má 12 snímacích elektrod pro dotykové snímání či detekci přiblížení. S deskou Touch Board je dodávána také její kompletní dokumentace (schematické zapojení a výpis materiálu z návrhového programu Eagle).

Podrobnější informace jsou k dispozici na webových stránkách společnosti www.bareconductive.com.