česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

A/D převodníky signálů 0–10 V, 4–20 mA na RS232/485, USB a Ethernet

Měřicí převodníky AD4RS, AD4USB a AD4ETH (obr. 1) převádějí analogové signály 4 až 20 mA či napětí 0 až 10 V do digitální podoby. Jsou určeny především pro zpracování výstupních signálů z různých snímačů a čidel. Naměřené hodnoty jsou dále předávány v digitální podobě do nadřízeného systému. Převodníky AD4 jsou dodávány ve třech variantách – modul AD4RS přenáší naměřené hodnoty linkou RS485 nebo RS232, verze AD4USB se připojuje k počítači přes rozhraní USB a verze AD4ETH je určena pro přenos dat přes Ethernet.

AD převodníky 1

Obr. 1 Měřicí modul AD4ETH

Měření i přepočet hodnot

Vlastnosti všech variant AD4 jsou až na detaily stejné. Měřicí převodníky řady AD4 mají 4 vstupy určené podle typu pro měření proudu či napětí. Tyto vstupy jsou galvanicky oddělené od ostatních částí. Maximální rychlost měření je 1× za sekundu, hodí se tedy především pro měření fyzikálních veličin. Společným znakem modulů AD4 je robustní provedení, široký rozsah napájení 8–30 V a možnost uchycení na lištu DIN. Převodník AD4USB vystačí jen s napájením z portu USB.

Vstupní rozsah je vždy rozdělen na 10 000 dílků, ale pro každý vstup je možné zadat lineární přepočet. Převodník pak tedy zasílá či zobrazuje hodnoty přímo v jednotkách měřené veličiny.

Pro komunikaci je používán buď protokol Spinel (firemní standard Papouch s. r. o.), nebo široce rozšířený MODBUS RTU či TCP. Komunikační protokoly jsou dobře popsány, takže začlenění převodníků AD4 do měřicího systému je jednoduché.

Přímé připojení na Ethernet

Zajímavý je AD4ETH, tedy měřicí modul s rozhraním Ethernet. Umožňuje číst měřené hodnoty stejně jako ostatní varianty, navíc má však řadu dalších funkcí, které přináší ethernetová konektivita (obr. 2). Modul AD4ETH obsahuje vnitřní webovou stránku s naměřenými hodnotami po přepočtu a s měřenou jednotkou. Tím se může stát zcela samostatným měřicím systémem. Pro každý kanál je možné nastavit hlídanou hodnotu, při které bude odeslán email na zadanou adresu. Další možností je čtení naměřených hodnot v XML formátu, který umí zpracovávat stále více programů.

AD převodníky 2

Obr. 2 Uspořádání měření s využitím internetu

Kromě zmíněných protokolů Spinel a MODBUS TCP umí AD4ETH i protokol SNMP včetně odeslání TRAPu při vybočení hlídané veličiny ze zadaných hodnot. V některých situacích je také výhodné odeslání naměřených hodnot metodou http GET.

Zobrazení programem Wix

Naměřené hodnoty z modulů AD4 budou pravděpodobně použity jako vstupní data pro nadřízené systémy. Je ale také možné využít program Wix (wix.papouch.com), který umožňuje každý vstup pojmenovat a zobrazovat i ukládat měřené hodnoty v zadaném intervalu. Uložený soubor lze otevřít v programu MS Excel a výsledky dále zpracovávat – tuto možnost ocení všichni, kteří z naměřených hodnot sestavují zprávy či tiskové dokumenty.

Měřicí moduly řady AD4 je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch jsou připraveni poradit s jejich aplikací.