česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Fóliový štítek nebo potištěný panel?

Otázka z nadpisu článku vede k zamyšlení každého konstruktéra nového výrobku, jakou cestou se v návrhu vydat, aby výsledek byl profesionální. Tuto otázku však za něj vyřeší společnost Diametral spol. s r. o., která se výrobou panelových štítků a přímého potisku panelů zabývá již od roku 2004. Ta v roce 2011 zakoupila moderní japonskou technologii, která se zásadně liší od tradičních tiskových metod. Kombinací barevných inkoustů lze nejen tisknout jednotlivé plné barvy, ale také plynulé přechody barev a fotografie a to vše v rozlišení až 1 200 × 2 400 dpi. Díky této vlastnosti se otevírají nové možnosti grafického vzhledu výrobků a zlepšení prodejnosti oproti konkurenci.

Asi nejběžnější způsob úpravy čelních panelů přístrojů je použití fóliových štítků. Tato dnes již standardní technika umožňuje vytvořit profesionální design. Avšak díky uvedené technologii společnosti Diametral může být nyní štítek doplněn o grafiku, která v případě starších metod tisku (sítotisk, tampónový tisk) není technicky možná. Další výraznou výhodou této technologie je přímý potisk panelů. Lze tedy potisknout panely přístrojů bez nutnosti použití panelového štítku, a tím dosáhnout nového neotřelého vzhledu výrobků. Takto lze potisknout panely vyrobené z většiny plastů, eloxovaného hliníku, lakovaného kovu, plexiskla atd. Díky podtisku a použití bílé barvy lze dosáhnout při spodním tisku na čiré plexisklo zajímavého a dnes velmi žádaného moderního vzhledu výrobku v provedení lesk.

Obr. 1

Velkou výhodou je, že naprosto profesionálního vzhledu výrobků lze docílit již od kusových sérií a v cenách, které jsou hluboko pod dosavadní praxí. Toto ocení zejména výrobní firmy, které jsou orientovány na kusovou, malosériovou nebo prototypovou výrobu.

Kvalitativní standardy této technologie jsou nadmíru vysoké. Tisk je velice odolný proti mechanickému poškození a proti většině běžně dostupných chemikálií. Zároveň je tisk velmi odolný proti UV záření a použité barvy nemění svůj odstín v průběhu času.

Vyrobený štítek lze dále tvarovat do konečné podoby. Tím se rozumí především mechanické zdůraznění tlačítek a obrysů, které napomohou obsluze při orientaci na přístroji při práci za ztížených světelných podmínek.

Pro podrobnější informace se obraťte na Diametral spol. s r. o., Chvalkovická 7, 193 00 Praha 9, Horní Počernice, telefon: 222 360 423, www.diametral.cz