česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Představujeme zajímavé společnosti: AMTECH

DPS 1/2014 | Články
Autor: Redakce

Společnost AMTECH, spol. s r. o., je u nás známá především jako dodavatel zařízení a materiálů pro výrobu elektroniky. Takových firem je u nás více, ale AMTECH se v poslední době začíná angažovat i ve výrobě materiálu, jehož význam a potenciál překračuje hranice naší země. Ale začněme pěkně od začátku.

Firma AMTECH byla založena v únoru 1993 jako obchodní firma, která měla zúžené portfolio dodávek pro elektrotechnický průmysl. V devadesátých letech k nám přicházely velké zahraniční firmy, které vyžadovaly kromě zařízení i náročný a průběžný servis, a AMTECH byla právě jednou z mála firem, které takovéto zákazníky dokázaly získat. Jako jediná firma na trhu pronajímala servisní oddělení rakouské pobočce firmy Siemens Siplace. S postupem doby se ale situace měnila a firma se začala orientovat i na menší a středně velké podniky. Od dodávek jednotlivých technologických zařízení se postupně dostala až ke kompletním dodávkám technologií a materiálů pro elektrotechniku od předních světových výrobců. V jejím širokém sortimentu nabídek najdete dnes jak součástky, čisticí přípravky a kleště i pinzety, tak i sítotiskové stroje, dispenzery, osazovací automaty, automatické optické systémy, zařízení pro selektivní lakování a další. I nadále pro AMTECH platí, že prodej technologických zařízení by nebyl možný bez servisní a konzultační činnosti, stejně jako náročné technické podpory.

Představujeme zajímavé společnosti: AMTECH

Obr. 1 Pájecí pasta

V roce 2006 se s novým vedením začala firma AMTECH zamýšlet nad další strategií své činnosti. Její snahou bylo dostat se z pozice prodejce dovážených zařízení o stupeň výše, na výrobce pro elektronický průmysl. Při hledání nových příležitostí se podařilo navázat spolupráci s renomovaným výrobcem pájecí pasty na Tchaj-wanu, firmou Shenmao. Přesto, že tato zavedená a úspěšná společnost s vlastním vývojem měla se svým produktem vynikající výsledky na celém asijském kontinentu, v Evropě nebyla příliš známá – měla zde pouze zastoupení s omezenou prodejní a technickou podporou. Po dvou letech úspěšné spolupráce zúročila společnost AMTECH své zkušenosti a založila v Německu dceřinou firmu Nevo GmbH, která postupně získala práva pro distribuci této pájecí pasty v Evropě, na Středním východě a v Africe (EMEA). Rozhodnutí o umístění této firmy mělo své opodstatnění – Německo se svojí výrobou elektroniky představuje v Evropě špičku, nehledě na to, že významní odběratelé pájecích past jsou v Evropě spjati s automobilovým průmyslem, ve kterém má Německo opět dominantní postavení.

Společnost AMTECH se ovšem nespokojila s pouhým prodejem této pasty, ale začala ji na základě licence od tchajwanského výrobce ve své dceřiné německé firmě také sama připravovat a testovat. Cínové kuličky jako základní složku pájecí pasty i nadále dováží z Tchaj-wanu, protože garantují prvotřídní kvalitu. Tým AMTECHu byl doplněn o zkušené odborníky z evropského prodeje, vývoje pájecích past a automotive – procesního inženýrství, a tak mohl záhy přinášet vlastní návrhy na vylepšení této pasty. Jednalo se o to, aby pájecí pasta i při vynikající kvalitě splňovala také požadavky na životní prostředí, které jsou nutné pro použití v elektronice v automobilovém průmyslu. Společnost Shenmao sama neměla v této oblasti velké zkušenosti – masová výroba elektroniky (např. smartphonů a tabletů) v Asii je sice zaměřena na vynikající kvalitu, ale od požadavků evropských firem se přeci jenom v něčem liší. Společnost AMTECH také musela prostřednictvím své firmy Nevo přijít se zcela novým přístupem k marketingu, když začala se svým produktem kontaktovat velké nadnárodní společnosti v celé Evropě. Pochopitelně, že výroba i prodej pájecí pasty by nebyly možné bez kvalitních a vysoce kvalifikovaných pracovníků, a tak dnes u firmy Nevo pracuje doslova mezinárodní tým.

Rozhodnutí věnovat se výrobě pájecí pasty v mezinárodním měřítku bylo pro malou firmu AMTECH obrovskou výzvou, zejména kvůli počátečním investicím do materiálů a technologií. Kvalitní zázemí a materiály od společnosti Shenmao, stejně jako spolupráce s touto firmou však představovaly pro AMTECH příliš velký potenciál, než aby zůstal bez odezvy. Svoji roli sehrála i skutečnost, že výrobci pájecí pasty v Evropě svoji výrobu nerozšiřují, zatímco AMTECH má jako menší firma stále ještě perspektivu růstu s důrazem na dobrou technickou podporu nejen pro nadnárodní firmy.

Pro nezasvěcené do výroby v elektronice by se mohla výroba pájecí pasty zdát snad i banální záležitostí, ale opak je pravdou. S nástupem bezolovnatého pájení se podmínky pro vytváření spojů podstatně zhoršily, a tak kvalitní pájecí pasta hraje v procesu pájení klíčovou roli, na níž stojí kvalita celého finálního výrobku.

V současné době zamýšlí společnost AMTECH vybudovat vlastní vývojové oddělení s laboratoří tak, aby mohla pájecí pastu vyrábět v Čechách ve velkém objemu, zatímco německý závod by se soustředil na německý trh.

Více informací o firmě AMTECH naleznete na stránkách: www.amtech.cz, www.nevo-gmbh.de.