česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Kreslení schémat a diagramů v on-line programu Scheme-It

DPS 2/2015 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Pokud potřebujete jednoduše a rychle nakreslit schéma nebo blokový diagram a nemáte žádný vhodný program po ruce, potom vám může přijít vhod webová aplikace Scheme-It. Ta je dostupná na stránkách známého distributora součástek, americké firmy Digi-Key. Její použití je zdarma, a pokud si nechcete svůj projekt na webu uložit či sdílet s ostatními, nemusíte se ani registrovat.

Tento on-line kreslicí nástroj umožňuje kreslit vícestránková elektrotechnická zapojení a různé diagramy. I když je tento nástroj ve svých možnostech poměrně jednoduchý, nepostrádá jistou míru inteligence, takže se nejedná o pouhé primitivní kreslení čar.

Čáry, které reprezentují spoje mezi symboly či bloky jsou k vývodům pevně připojené, takže se při dodatečném přesouvání neodpojí. Při kreslení se automaticky vytváří rohy zalomených spojů podle povahy tažení spoje kurzorem, ale kliknutím do kreslicí plochy v daném místě lze definovat roh podle potřeby.

Kreslení schémat a diagramů v on-line programu Scheme-It

K dispozici je celá řada knihoven s různými symboly a bloky pro kreslení schémat a diagramů. Uživatelé jistě ocení, že je pamatováno i na evropské způsoby kreslení některých symbolů, např. rezistorů. Vloženým symbolům a blokům lze zadat základní údaje, jako jsou značení, typ, hodnota, výrobce, objednací číslo a poznámka s možností nastavení jejich viditelnosti ve výkresu. Uživatel má možnost si vytvořit vlastní symboly kombinací základních elementů, které se na závěr spojí v jeden celek. Viditelné texty symbolů a bloků jsou volně přemístitelné, ale pořád svázané s daným symbolem či blokem. Bloky a nestandardní symboly lze podobně jako obrázky protahovat či zkracovat, stejně jako zmenšovat či zvětšovat (viz obr. 2).

Návaznost na databázi Digi-Key

Nebyl by to ale program od distributora součástek, kdyby nebylo možné využít jeho rozsáhlé a propracované databáze. Přístup k databázi součástek Digi-Key přímo ze schématu umožňuje jednoduše vybrat potřebný prvek a přetažením zapsat jeho parametry (typ, hodnota, objednací číslo) do symbolu či bloku. Při výběru součástky je k dispozici její 3D náhled, rozměrové výkresy, případně i schematická značka a katalogový list. Jednotlivé obrázky lze také přetáhnout do výkresu pro doplnění vznikajícího dokumentu.

Při kreslení schématu či diagramu jsou k dispozici běžné úkony, jako je rotace či zrcadlení, cut, copy a paste, stejně jako undo a redo či různé způsoby zarovnání. Nabídka typů čar zahrnuje přímé čáry a stupňovité s ostrými nebo zaoblenými rohy. Bloky lze vybarvit zvolenou barvou včetně gradientního přechodu.

Na závěr je možné zhotovit jednoduchý výpis použitého materiálu na základě dat u symbolů či bloků nebo dopsáním potřebných údajů přímo ve výpisu v závislosti na značení. Pokud data použitých součástek pochází z databáze Digi-Key, potom je možné exportovat výpis materiálu do formátu Excel.

Zhotovený výkres lze bez omezení exportovat do formátů .pdf nebo .png a také tisknout.

Ovládání programu je velmi intuitivní, zejména pro uživatele jiných programů pro kreslení diagramů, takže je možné začít pracovat v podstatě hned. I tak jsou ale na stránkách firmy Digi-Key krátká instruktážní videa, která vysvětlují práci s programem.

Přístup k programu Scheme-It je k dispozici na webových stránkách společnosti: www.digikey.com/schemeit#.