česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Nová vlna softwarově definovaných přístrojů od NI

DPS 2/2015 | Články
Autor: Redakce

Pokud pomýšlíte na osciloskop, vf signálový analyzátor či vysokorychlostní sériové přístroje určitých vlastností, potom vás možná bude zajímat novinka firmy National Instruments (NI). Tato společnost, dobře známá v oblasti průmyslového měření a testování, představila již koncem minulého roku nové typy přístrojů založené na softwarovém řešení. Ty umožňují poměrně snadné vytvoření přístrojů podle skutečné potřeby a zbavují závislosti na technice definované výrobci přístrojů.

Nová vlna softwarově definovaných přístrojů od NI

Firma National Instruments představila svůj první softwarově definovaný přístroj již před dvěma lety. Jednalo se o vektorový signálový transceiver. Nové přístroje se softwarovým návrhem jsou určeny pro aplikace zahrnující automatické testování i výzkumné aplikace v různých odvětvích, jakými jsou bezdrátová a mobilní zařízení, polovodiče, automobilová technika a letecké či obranné systémy. Jsou to:

  • 14-bit, 250 MS/s, 300 MHz, 8kanálový osciloskop
  • 26,5 GHz high-performance VF vektorový signálový analyzátor
  • 12-bit, 2 GS/s, 2 GHz digitizér pro mezifrekvenci
  • 12,5 Gb/s, 8 TX/8 RX lane vysokorychlostní přístroj pro sériovou komunikaci

Softwarově definované přístroje od NI obsahují obvod FPGA, který lze programovat ve známém softwaru LabVIEW pro grafický návrh systémů, čímž odpadá nutnost znalosti specializovaných jazyků, jako jsou VHDL nebo Verilog. Uživatelsky programovatelné obvody FPGA nabízejí flexibilitu potřebnou pro udržení tempa se stále se rozšiřujícími požadavky na měření a testování. Vytvoření potřebného přístroje programováním FPGA také umožní návrháři vnořit se hluboko do struktury přístroje a radikálně změnit jeho výkon.

Podle některých názorů bude doba jednoúčelových přístrojů jednou překonána. Tak jako různé aplikace pro chytré mobilní telefony změnily náhled na jejich používání a využití, softwarově definované přístroje mohou postupně nahradit stávající vybavení většiny vývojových, měřicích a testovacích pracovišť. Očekává se, že brzy budou k dispozici různé aplikace pro měření a testování, které ještě dále zjednoduší vlastní návrh potřebného přístroje.

Více informací o těchto nových přístrojích a o softwarově definované instrumentaci naleznete na: ni.com/software-designed-instruments.