česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Chladiče pro LED

DPS 2/2015 | Články
Autor: Fischer Elektronik

LED diody se svou vysokou účinností a dlouhou životností jsou v současné době v oblasti světelné a přístrojové techniky výrazně na vzestupu. Tato tendence je umocněna zvyšující se efektivitou a klesajícími cenami. Chcete-li plně těžit ze všech výhod LED diod, je pro bezporuchovou činnost nezbytné účinné chlazení použitých komponentů v LED sestavách.

Životnost LED je přímo závislá na konceptu chlazení, silné kolísání teploty výrazně snižuje životnost zařízení a překročení povolené teploty čipu má přímý vliv na světelný výkon. Použití lisovaných hliníkových chladičů při volném proudění vzduchu je již osvědčený koncept odvodu tepla z LED diod. K tomuto účelu slouží sortiment aplikace chladičů vyvinutý firmou Fischer Elektronik, ten je také součástí jejího rozsáhlého výrobního programu. Uvedený výrobní program zahrnuje nejen mnoho luxusních hvězdičkových profilů s různými průměry a konturami, ale mimo jiné také kolíkové chladiče, miniaturní chladicí ventilátorové agregáty a pouzdra pro instalaci LED – tzv. LED Line Module. K dodání jsou též modifikované varianty těchto chladičů, které jsou určeny zejména pro jednotlivé verze LED aplikací dle zvláštních specifikací zákazníka. Vyrobeny jsou pomocí moderní CNC techniky v obráběcím centru nebo protlačovány vysokovýkonnými lisy.

Chladiče pro LED

Upevnění LED diod je realizováno pomocí oboustranné samolepicí tepelně vodivé fólie, tepelně vodivého lepidla, připájením na základě letovatelného pokovení chladičů nebo klasicky šrouby.

Speciálně pro citlivé aplikace vyžadující nízkou váhu byl sortiment chlazení LED rozšířen o rozsáhlé portfolio produktů aktivního chlazení s výrobním označením LA LED 68. Základem soustavy je tepelně optimalizovaný dutý hliníkový profil. Na přední stranu tohoto profilu mohou být přišroubovány přímo prostřednictvím doplňkových závitů LED moduly „Zhaga“, případně lze použít adaptér, který je k základnímu profilu přišroubován. Umožňuje upevnění množství typů LED modulů od různých výrobců a využití jejich upevňovacího systému určeného pro upevnění na předem připravenou montážní desku opatřenou závity.

Na zadní straně základního profilu je upevněn nízkohlučný motor integrovaný ve speciálním kruhovém rámu. Uložení rotoru využívá dvou ložisek, což odpovídá z hlediska hluku a životnosti potřebám většiny LED aplikací.

Možnosti dodatečného mechanického zpracování, kryty s větracími otvory, speciální provedení a povrchové úpravy jsou samozřejmostí.