česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Nové 3D tiskárny od společnosti RS Components

DPS 2/2015 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

3D tisk se rychle stává důležitou součástí procesu návrhu elektronických a mechanických produktů. Stále větší počet firem si začíná uvědomovat výhody této technologie, zejména možnost rychlého vytváření prototypů. Společnost RS Components, distributor produktů pro elektroniku, proto rozšířila koncem minulého roku svou nabídku zařízení pro rychlou výrobu prototypů o novou 3D tiskárnu Ultimaker 2 a novou verzi 3D tiskárny Ormerod RepRapPro (Ormerod 2).

3D tiskárna Ultimaker 2

Tiskárna Ultimaker 2 získala ocenění „Nejlepší spotřební výrobek roku 2014“ v rámci udílení cen na výstavě London 3D Print Show. Tato nejrychlejší a nejoblíbenější stolní 3D tiskárna s vysokým rozlišením na trhu se zaměřuje na širokou škálu uživatelů včetně techniků pracujících na rychlé výrobě prototypů a vývoji nových produktů. K 3D tisku používá technologii FFF (Fused Filament Fabrication).

Nejnovější verze tiskárny Ultimaker je vyrobena z kvalitních materiálů a v porovnání se svou předchůdkyní má navíc vyhřívanou tiskovou plochu, která vyhlazuje tiskový výstup, umožňuje tisk materiálem ABS a zabraňuje deformacím. Ultimaker dosahuje nejvyšší možné rychlosti a přesnosti tisku mezi aktuálně dostupnými stolními 3D tiskárnami – nabízí rychlost tisku až 300 mm/s a rozlišení vrstev pouhých 20 mikronů (0,02 mm). Navíc je k dispozici ve vysoce kompaktním provedení s vnějšími rozměry 357 × 342 × 388 mm (bez cívky s vláknem), přičemž celkový objem tisku je 230 × 225 × 205 mm. Průměr trysky 0,4 mm umožňuje pracovat s doporučeným průměrem vlákna 2,85 mm. Provozní teploty tiskové trysky se pohybují od 180 do 260 °C, zatímco teplota vyhřívané tiskové plochy je v rozmezí 50 až 100 °C.

Přibližné spotřební náklady uváděné výrobcem jsou 0,05 €/cm3 (kombinace nákladů na materiál a energie). Použití technologie FFF také umožňuje výběr z celé řady typů vláken včetně oblíbených materiálů PLA nebo ABS.

Obr1

Obr. 1 3D tiskárna Ultimaker 2

Tiskárna je dodávána se samostatnou SD kartou pro nahrávání souborů 3D modelů a open source softwarem Ultimaker Cura, který rozvrhne 3D model do tiskových vrstev. Software Cura také získal Světovou cenu za rok 2014 na výstavě London 3D Print Show. Společnost RS Components nabízí tuto tiskárnu za zhruba 60 tisíc Kč, vlákna různých barev pak za necelých 900 Kč.

Více informací o tiskárně je k dispozici na www.ultimaker.com.

3D tiskárna Ormerod 2

Druhá generace tiskárny Ormerod nabízí výjimečnou všestrannost a funkčnost a je dodávána jako snadno sestavitelná sada jednotlivých dílů. RepRapPro Ormerod 2 je cenově dostupná, jednobarevná 3D tiskárna založená na sebereplikační a plně open-source technologii RepRap. Je jednou z nejvšestrannějších 3D tiskáren na trhu.

Nová verze tiskárny Ormerod 2 má oproti předchozímu modelu řadu výhod, včetně mnohem jednodušší, více integrované montáže a kabelového svazku bez potřeby pájení. Dalších vylepšení doznala tiskárna u tiskové plochy, konstrukce jezdce v ose y, sondy tiskové plochy, výtlačné hlavy a napájecího zdroje, kdy je místo síťového adaptéru použit vlastní zdroj 100–240 V / 12 V, který je integrován do těla tiskárny.

Celkový objem tisku je 200 × 200 × 200 mm, rychlost tisku 1 800 mm/min., rychlost nanášení 33 cm3 za hodinu, přesnost 0,1 mm a rozlišení vrstev 0,01 mm. K tisku používá materiály PLA a ABS. Open-source software navržený pro ovládání tiskárny je plně kompatibilní s původním modelem tiskárny Ormerod a lze jej provozovat i na počítačích s relativně nízkým výkonem a operačními systémy Windows, Linux/Ubuntu nebo Mac OS. Model Ormerod 2 používá, stejně jako jeho předchůdce, proces FFF, díky kterému je tiskárna schopna vytvářet 3D objekty z nejrůznějších plastů se širokou škálou barev. Proces umožňuje vytvořit téměř jakýkoli tvar, který lze vymodelovat na počítači, včetně těch, které není možné vytvořit pomocí tradičních výrobních postupů. Zde přichází vhod i další produkt firmy RS Components – 3D software DesignSpark Mechanical, který je k dispozici zcela zdarma.

Kompletní sada tiskárny obsahuje veškeré součásti tištěné pomocí 3D tisku, hardware a spojovací díly, předem osazené a naprogramované elektronické díly, MicroSD kartu s adaptérem, vyhřívanou podložku, motory, sestavu trysky a mechanismus pohonu výtlačné hlavy, 100 m bílého vlákna PLA o průměru 1,75 mm (přibližně 300 g) a open-source software včetně firmwaru pro elektroniku.

Obr2

Obr. 2 Druhá generace 3D tiskárny RepRapPro Ormerod

Společnost RS Components nyní nabízí tiskárnu RepRapPro Ormerod 2 za necelých 15 tisíc Kč. Tiskárna je dodávána jako kompletní sada obsahující veškeré součásti potřebné pro její sestavení.

Více informací o tiskárnách Ultimaker 2 a Ormerod 2 je na webových stránkách prodejce (cz.rs-online.com)